Atari 50: The First Console War – játékteszt


atari50 0

Fejlesztő: Digital Eclipse; Kiadó: Atari; Platform: PC, PS4|5, Xbox One|Series, Switch, Atari VCS

Napjaink konzolos rivalizálását alapozta meg az Intellivision és az Atari 2600 háborúja, az Atari 50: The First Console War pedig ennek a küzdelemnek állít emléket.

Alig, hogy felocsúdtunk az Atari 50 első DLC-jéből, máris megérkezett a második és vélhetően utolsó kapcsolódó letölthető tartalom, mely a The First Console War elnevezést kapta. A tematika ezúttal az Intellivision és az Atari 2600 közötti versengésre fókuszál, amikor is a Mattel és a konkurencia vezetői „háborúba” mentek, miszerint egyedi fejlesztésű videojátékaik és konzoljaik segítségével egymás elől happolják el a játékosokat. Ez a nagyjából 5 éven át tartó pénzsóvár folyamat 1977-ben kezdődött, miután az előbbi megjelentette nagy sikernek örvendő berendezését, míg az utóbbi a jóval fejlettebb technológiát (chipeket) felhasználva igyekezett minél több tehetséges programozót a saját oldalára állítani.

atari50 1

Nem kellett sokat várni a debütálásra, hisz nagyjából két évvel később az „intelligens televízió” is megjelent a boltok polcain. A játékfejlesztők ezt a történetet érthető módon persze nem rivalizálásként fogták fel, hanem sokkal inkább lehetőségként gondoltak rá, hogy végre élhetnek kreativitásukkal. A csata valójában a vállaltok számára hozott paprikás hangulatot és több-kevesebb sikert – éppúgy, mint mondjuk az ismert ruhagyártó cégek esetében, lásd Air – Harc a legendáért. Mindazonáltal a Mattel sok más céggel egyetemben nem tudta tartani a lépést, miután a tengerentúlon 1983-ban bekövetkezett a videojátékos összeomlásként elhíresült esemény, ami főként a konzolos és számítógépes túlkínálatnak volt köszönhető.

atari50 2

Többet nem kotyognék ki a The First Console War c. interaktív dokuról, hiszen a közreműködők, alapítók és szakértők nosztalgikus sztorizgatásai és a 19 új átirat révén a Digital Eclipse remekül megtoldja a meglévő a repertoárt. Néhány klasszikust (Hardball, Xari Arena, Desert Falcon) vagy egy hivatalosan ki nem adott játékot leszámítva természetesen újfent az Atari 2600-as masinériát helyezi előtérbe, tehát az Intellivisionre kiadott programokat sajnálatosan nem próbálhatjuk ki. Mindez a gaming világ rajongóinak, így számomra is cseppet csalódás, hiszen a saját példámból kiindulva személyesen semmilyen módon nem volt még dolgom ezekkel a kütyükkel és a rájuk kiadott videojátékokkal. Bár valamilyen szinten reményre adhat okot, hogy 2024 májusa óta tesztalanyunk készítői néhány érdekesnek tűnő játék szempontjából jogutódnak számítanak s talán a Gold Master Series részeként kiadnak egy hasonló jellegű combos pakkot.

Az Atari 50: The First Console Warnak vannak hiányosságai, hiszen egy-két megszólalót leszámítva főként az Atari szemszögéből vizsgálja a múltbéli eseményeket, de a találás megszokottan érdekfeszítő és élvezettel hallgattam végig az elhangzottakat. Úgy vélem, az Atari 50: The Anniversary Celebration gyűjtemény amennyire lehet jogilag teljessé vált, nyilván lehetne még bővíteni, hiszen az igazán nagy játékok, mint a Paperboy vagy az Aliens vs Predator piszkosul hiányoznak, de egyetlen platform(-sorozat) aspektusát nézve, ennél jobb összeállítást valószínűleg sohasem fogunk kapni.

8.szék

 

 

 

Legutóbb ezt teszteltük:

Dragon Age: The Veilguard – játékteszt

Hozzászólások

hozzászólás

Előző cikk Gladiátor II - kritika
Következő cikk Cameron Diaz Újra akcióban, ezért jött ki a tíz éves nyugdíjból - trailer