Fejlesztő: Koei Tecmo Games; Kiadó: Koei Tecmo Games; Platform: PC, PlayStation 4 és 5, Xbox One és Series S/X, Nintendo Switch
Ha bírjátok a kultikus horrorfilmeket Japánból, akkor a Fatal Frame: Maiden of Black Water egyenesen nektek került felújításra!
A Fatal Frame, avagy, ahogy Európában és Ausztráliában futott Project Zero, egy PlayStation 2, az eredeti Xbox, Wii és Wii U konzolokon hódító klasszikus japán horrorfilmeket idéző franchise volt a Tecmo gondozásában. Sajnos a negyedik, Wii U exkluzív rész után a sorozat el is tűnt a süllyesztőben. Most azonban a Koei Tecmo úgy gondolta ideális felmérés lenne a leprorolt Maiden of Black Watert kidobni, ezzel feltérképezve az igényeket egy esetleges új epizódra. Nézzük meg mire volt elég ezen ambíciójuk.
A Fatal Frame: Maiden of Black Water egy külső nézetes, követő kamerás horror játék, abból a korból, ahol még nem elfutottunk, hanem megküzdöttünk a ránk törő szörnyekkel. Ennek megfelelően szerencsére fel tudjuk venni a kesztyűt az életünkre törő szörnyekkel a Camera Obscura nevezetű eszköznek hála. Ez az amúgy egy ódon fényképezőnek tűnő cucc képes megsebezni és megsemmisíteni a szellemeket, azonban működésében egy sima kameránál többet nem kell belelátni. Az ezzel kiváltható sebzést pedig megsokszorozhatjuk, ha az ellenünk irányuló támadásuk utolsó pillanatáig várunk, ekkor ugyanis egy vagy több fatal frame-et, avagy halálos képkockát lőhetünk, melynek keretében több, nagyobb sebzésű felvételt készíthetünk egymás után, anélkül, hogy meg kellene várnunk az analóg film felcsévélését.
A játékmenet az akciót leszámítva borzalmasan lassú és az irányítás is maradt az eredeti, ügyetlen formula. 2021-ben ezzel új játékost bevonzani nagyon nehéz lesz. Akit nem kap el a hangulat és ragad meg az erősen japán setting, valamint a kiváló atmoszféra, az tuti néhány óra után undorral fogja letenni a játékot a nehézkes és esetlen irányítás miatt. Ha mindez nem lenne elég, az egész borzalmasan lassú is és számtalanszor kell bejárnunk ismétlődő helyszíneket, ami szintén sokak kedvét szeghetik. Azonban ezeket a visszatérő helyszíneket igyekeztek kicsit megkavarni, bár az utolsó küldetésre már a készítők is elfáradhattak és a végeláthatatlan ellenféláradattal próbáltak meg még egy órát hozzáadni, az amúgy fele ennyi idő alatt is kellemesen előadható történethez.
A fentiek ellenére azonban van egy olyan varázslatos horror atmoszférája a Maiden of Black Waternek, amit manapság sajna egyre kevesebb játékban találhatunk meg. Mert ugye jumpscare-ek itt is vannak, de sokkal jobban építettek a készítők a hangulatra és végig a gyomrunkban lévő görcsre melyet a fakó színekkel és folyamatos baljós morajlással vagy éppen a teljes csenddel nyomnak le a gyűszűnyire szűkült és kiszáradt torkunkon. A lényeg annyi, hogy a körülményes irányításon és az egész játékmenet lassúságán túl tud lépni annak egy hamisítatlan és roppant élvezetes, tradicionális japán horrorban lehet része, annak minden egyes bájával vagy inkább rémségével együtt.
Mivel a játék egyfajta remaster ezért túl sok mindenre nem kell számítani a hozzáadott értékek terén. Xbox One X-en jól és stabilan futott, de a 30 fps-t azért nem sikerült mindig jól tartania. Ennek ellenére a látvány szemrevaló, még ha nem is nyúltak hozzá érdemben. Azt meg gondolom nem is kell mondani, hogy Koei Tecmo játék révén a lányok kebleinek fizikája is komoly kidolgozást kapott. Audió terén nagyon ott van a játék, remekül hozzák ránk a frászt a rémisztő, túlvilági effektekkel és ügyesen használják a csendet is, mindemellett a szinkron is jól sikerült.
El kell mondani, hogy a Fatal Frame: Maiden of Black Water messze nem hibátlan játék, azonban aki attól a néhány hiányosságtól és ügyetlen mechanizmustól el tud tekinteni, az valóban jól fogja magát érezni a legalább 15 órás kampányban. Persze érdemben nem nyúltak hozzá, de a visszatérők kaptak új kosztümöket és egy új fotómódot, aki pedig nem próbálta, annak úgyis új lesz az élmény. Ne is várjatok tovább kamerákat kézbe és indulhat a rettegés.
Legutóbb ezt teszteltük: