Pingvin – kritika


colin firthPingvin (The Pinguin), kitaláló: Lauren LeFranc, szereplők: Colin Farrell, Cristin Milioti, Clancy Brown, Rhenzy Feliz, Deirdre O’Connell, Michael Zegen, 1. évad (8 rész, 47-68 perc), 2024., 16 éven aluliaknak nem ajánlott!  

Batman nélkül mit érek én?

Ami az utóbbi időben történt élőszereplős vonalon a köpenyes igazságosztóval és társaival, leginkább kiábrándító, de a 2022-es Batman már kijelölt egy olyan irányt, amit érdemes lenne folytatni. Az abban feltűnő Pingvin saját önálló sorozatot kapott, de nem csak Colin Farrell zseniális alakítása miatt gondoljuk azt, hogy az idei év egyik legjobbját sikerült létrehozni.pingvinAz eredetileg gazdag nemesi családba született, ám torz külseje miatt Gotham városának bűzlő csatornáiba száműzött, majd alvilági figuraként Batman egyik legfőbb ellenségévé váló Oswald Chesterfield Cobblepot 1941-ben került először a képregények lapjaira. Tévésorozatban, rajzfilmsorozatban, mozifilmben és videójátékban is szerepelt, de Joker karaktere valahogy erősebben jelen van az emberek tudatában, leszámítva talán Danny DeVito emlékezetes alakítását az 1992-es Batman visszatérben.
A Batman világához nem kapcsolódó, karaktereit szabadon felhasználó Joker: Kétszemélyes téboly ugyan finoman szólva is alul teljesítette az elvárásokat, de Matt Reeves 2022-es Batmanje okán a nézőkben még él(het) a remény, hogy a témához megfelelő affinitással nyúlva igenis van potenciál ebben az univerzumban (és nem kell attól túlságosan elrugaszkodni). A filmben feltűnik Pingvin is, akit Colin Farrell alakít, ennek kapcsán sokan megjegyezték, hogy miért nem egy olyan színészt kerestek a szerepre, aki alkatilag sokkal közelebb áll a végső megjelenéshez. Pedig még csak ezután jött Pingvin saját sorozata.pingvinNos, azon túl, hogy a maszkmesterek első osztályú munkát végeztek, Farrell a Pingvin sorozatban olyan szinten magáévá teszi a karaktert, hogy a világ legnagyobb igazságtalansága lenne, ha ezt nem díjaznák semmivel. A sorozat ott folytatódik, ahol a film véget ért, vagyis a gátak felrobbantását követően egyes városrészeket elönt a víz és eluralkodik a káosz. Pingvin ebben a káoszban érzi igazán jól magát és látva, hogy a városvezetés semmit nem tesz a kisemberekért, úgy dönt, a drog terjesztésével legalább egy kis munkát, illetve élvezeteket ad nekik.
Pingvin, vagyis Oswald ’Oz’ Cobb a helyi kiskirály, Alberto Falcone embere, aki nem adja meg számára a kellő tiszteletet, ezért végez vele. Mikor visszamenne autójához látja, hogy egy fiatal srácokból álló bűnbanda éppen lelopni készül a felniket, ám ahelyett, hogy elégtételt venne rajtuk, az egyiküket, az áradásban elárvult Victort (Rhenzy Feliz) maga mellé veszi és megteszi amolyan mindenesnek. Alberto testvére, az elmegyógyintézetből szabadult Sofia Falcone (Cristin Milioti) nem csak a gyilkoson szeretne bosszút állni, de a hatalmat is meg akarja szerezni. Victor szemtanúja lesz annak, ahogy az anyjának mindenáron megfelelni akaró Pingvin a bandákat egymás ellen kijátszva emelkedik egyre magasabbra, miközben Alberto gyilkosaként Sofiát is tévedésben kell tartania.pingvin 1A sorozatot nézve orvosi látleletet kapunk Pingvinről, aki gátlástalanul tesz el láb alól embereket a legkisebb sérelemért, miközben mások sorsát a szívén viseli. Ugyanez a kettőség jellemzi azt, ahogy a hatalmat gyakorolja. Az ember azt gondolná, hogy ő egy piti bűnöző, aki végtelenül ostoba és csak a szerencsének köszönheti, hogy még életben van, másrészről viszont valahogy mindig egy lépéssel az ellenfelei előtt jár. Mintha a lapokat valójában ő osztaná és mindenki más az ő jól átgondolt tervének része lenne, ráadásul amikor a dolgok mégsem úgy alakulnak, ahogy eltervezte, a rögtönzésben is jeleskedik. A torz külső és az erős anyai befolyás igazi pszichopatává tette.
Cristin Milioti ugyancsak sütkérezik a szerepben, ahogy az ellenlábas pszichopata bőrébe bújik. Sofia Falcone nem lentről, a nyomorból jött, beleszületett a bűnözésből létrehozott jóba, de végül elmegyógyintézetben kötött ki, ahonnan kiszabadulva senki nem tudja, mire számítson tőle. Bosszúszomjas, hataloméhes, kiszámíthatatlan, de a sorozat megadja a választ a viselkedésére és létrehoz egy újabb komplex karaktert.

A Pingvin A Keresztapa és a DC univerzum zavarba ejtően szórakoztató találkozása, az év egyik legjobb sorozata, ahogy a legfőbb karaktereken keresztül feltárja a bűn és a bűnözés mikéntjét. Ezeknek a karaktereknek az előéletét is megismerjük, így válik érthetővé a motivációjuk, még ha az átlagember számára az nem is elfogadható. A sorozat nem minden képkockájában és jelenetében tökéletes, de az atmoszférateremtés, a színészi játék és az utolsó rész megdöbbentő fordulata magasra helyezik a mércét. Csak remélni tudom, hogy találkozunk még ezzel a világgal, hasonlóan jól megkomponált karakterekkel kiegészülve.10 9

Hozzászólások

hozzászólás

Előző cikk Az új Paolo Sorrentino rendezés, a Parthenopé – Nápoly szépe, benne Gary Oldman - trailerek
Következő cikk A hét röhögései (535.)