The Last of Us, alkotók: Craig Mazin, Neil Druckmann, rendezők: Neil Druckmann, Peter Hoar, Craig Mazin, Kate Herron, Nina Lopez-Corrado, Mark Mylod, Stephen Williams, szereplők: Pedro Pascal, Bella Ramsey, Kaitlyn Dever, Gabriel Luna, Anna Torv, amerikai akció-kaland-dráma sorozat, 2. évad (7 rész, 43-81 perc), 2025., 18 éven aluliaknak nem ajánlott!
Álmoskásan indult a The Last of Us 2. évada, reméljük hamar felpörög a hangulat megint a világvégéhez méltóan.
Tavalyelőtt a The Last of Us berobbant a sorozatok világába is. Végre elégedetten dőlhetett hátra minden videojáték rajongó, hogy igenis létezik olyan, hogy sikeres adaptáció (mármint a mozi / TV irányába). A fogadtatás annak ellenére volt többé-kevésbé egyöntetű, hogy azért helyenként ki lett kezdve a végeredmény. A főszereplő Bella Ramsey személyét például sok kritika érte, de én magam is nehezményeztem, hogy kulcs történések maradtak ki, hogy az ominózus harmadik epizód vegyes megítélését ne is említsük. Legyen elég annyi, hogy a direkt átiratok nem feltétlenül izgalmasak és végső soron többnyire jót tettek azok a vérfrissítések a sztorinak amit a készítők eszközöltek. Meg legalább láttunk egy másik interpretációt, ami egyáltalán nem volt rossz (sőt!) és adott egy új perspektívát a rajongóknak a sorozat.
Az elmúlt két esztendőben az HBO serényen ügyködött, hogy az aranytojást tojó tyúkocska minél hamarabb kikeltse újabb fiókáját, ám a folytatás elé nem várt akadályok is gördültek, jelesül a hollywoodi írósztrájk, ami természetesen (mint mindent) ezt a produkciót is érintette. Mostanára azonban csak elkészült az a 7 rész, amely a 2. évadot jelenti és amely a The Last of Us Part II történetének első etapja. Talán csak én érzem így, de mintha ellentétesen dolgozott volna a marketing. Az elmúlt alkalommal hatalmas volt a buzz és a hype, most inkább csak csepegtek az infómorzsák. Persze mindez annak is betudható, hogy a második rész története hírhedten megosztó (akik játszották, azok tudják), de talán annak is, hogy immár nem kellett nézőket toborozni, sokkal inkább picit már visszafogni őket.
Az új szezon első része viszont máris nem várt dilemmát hozott. Sajnos a többi epizódot még ugyan nem láttuk, ám már ez alapján érdemes bizonyos dolgokról szót ejteni. Viszont ezt teljesen spoilermentesen nem lehet megejteni, még akkor sem, ha videojátékként az egész sztori évek óta elérhető. Mert ugyebár lehet ünneprontó olyan momentumok felfedése is, amit a játékosok ugyan tudnak, de az élőszereplős változat máshogy csinál (és akkor helyben vagyunk: kinek mi a spoiler ugyebár?). Maradjunk tehát annyiban, hogy próbálom annyira csínján kezelni a témát, amennyire lehet, de néhol muszáj lesz konkrétan fogalmazni (a jelentős sztori fordulatokat kerülni fogom). Innentől viszont mindenki saját felelősségre olvasson tovább!
Legegyszerűbb, ha azzal kezdjük, ami a legjobban zavart. Teljesen felrúgták a kronológiát a sorozat készítői. Mármint azt a furcsán kifacsart, flashbackekkel teli, időben visszaugrálós megoldást, amit a játék alkalmazott, de ott tökéletesen működött. Az új epizód azzal indít, hogy megismerjük Abbyt, a történet másik jelentős, mondhatni főszereplőjét, aki egyáltalán nem rejti véka alá szándékát (adná magát egy híres filmes idézet, de visszafogom magam). Ez már önmagában olyan szinten rúgja fel az ismert történéseket, hogy csak kapkodjuk a fejünket. Mivel a sorozat egészét még nem láttuk, nem tudhatjuk, hogy a további fejlemények miként alakulnak, de sejtésem azért van a döntés okáról. Egyrészt a játék történetmesélése (miszerint vagy egyik, vagy másik karakterre fókuszál), valószínűleg sorozat léptékkel kevésbé volna tartható – minden bizonnyal szeretnék az összes szereplőt képernyőn tartani. Másrészt – bármilyen rosszul is hangzik – minden epizód végére kell valami kis feszkó, urambocsá’ cliffhanger, ehhez pedig változtatni kelhetett a sorrendiségen.
Kaitlyn Dever mindenesetre meglehetősen keveset szerepel, jobbára csak megmutatja magát. Hogy milyen lesz Abbyként, az még várat magára, mindenesetre már most látszik, hogy a sorozat készítői máshogy álmodták meg a karaktert, egészen más a fizikuma (tagbaszakadt izomhegy helyett, törékeny kislány). Sokat elmond, hogy a színésznő sokáig Ellie szerepére is esélyes volt a pletykák szerint, csak a túlkorossága miatt nem őt választották. Mindez annak fényében meglepő, hogy a játék a két főszereplő között feszülő ellentétre épített, aminek része volt, hogy Abby meglehetősen férfias, nem feltétlenül szimpatikus vonásokkal és viselkedéssel bírt, úgyhogy kíváncsian várjuk a sorozat újragondolásának kibontását.
De akkor beszéljünk a másik főkolomposról. Ellie-t persze már jól ismerjük, s ahogy fentebb írtam, Bella Ramsey kapott hideget-meleget az 1. évad után. Jómagam is megvédtem anno, hogy ha külsőleg nem is hasonlít, a karaktert (többnyire) jól hozta, csak gyakran túljátszotta, de ez ott belefért. Nagy kérdés volt, hogy az új éved mit hoz, hiszen a történet szerint öt esztendő telik el a biztonságot nyújtó, önszerveződő városban, Jacksonban való letelepedés óta. Sajnos azt kell mondjam, hogy ez az idő itt egyáltalán nem érződik, ez az Ellie még mindig az a 14 éves felturbózott Duracell nyuszi, aki az első évadban volt. Meglátjuk mit hoznak a következő részek, mindenesetre a játékban egy teljesen más, sötétebb, komorabb lányt ismerünk meg a második részben úgy kívül, mint belül. Egyelőre ezt eddig most nem látni.
Sajnos nincs meg a kémia Dina irányában sem, aki az új évadban Ellie szerelmének tárgyát jelenti. Az Isabela Merced által játszott karakter ráadásul túlságosan is csajos, nagyon eltér a játékban látott karaktertől és ezáltal a páros egészen valószínűtlennek hat a képernyőn. Pláne, hogy a sorozat könyörtelen tempója miatt olyan tempóban jönnek össze, hogy egy szombat hajnali diszkózásnál is mértéktartóbbak a leendő, vagy alkalmi párok. S mindezt úgy, hogy az epizód egy jelentős részében azért ők ketten vannak a képernyőn. Nagy a kontraszt kettejük között minden erőlködés ellenére is.
Joel magába roskadása helytálló, Pedro Pascal jól hozza a kissé megfáradt, esendő karaktert, de talán az írok már túlságosan is pitiánerre vették a szerepét, mert terápiára járatják, hogy feldolgozza az Ellie-vel való viszonyának megromlását (amelynek okairól most nem beszélek). Talán a legnagyobb meglepi Jesse volt a mostani részben (neki szintén nagy szerepe lesz a kalandban), aki szinte tökéletesen hozza azt a karaktert, akit a játékban is megismertünk.
Hogy végre jót is mondjak: nagyon szépen megalkották a helyszíneket. Ránézésre ott érzi magát Jacksonban, aki ismeri a történetet, szerencsére az HBO nem spórolt a díszletekkel. Minden ugyanúgy néz ki, mint a játékban, még a kamerabeállítások is gyakran stimmelnek, ami az első évad sajátossága is volt. Nagy kár, hogy az ezeken a helyeken játszódó jelenetek a legnagyobb igyekezet ellenére sem tudnak olyan hatásosak lenni, mint korábban. A bálban történteket inkább egy vállrándítással tudhatjuk le, mint libabőrrel, pedig a díszlet ugyanaz, a szereplők ugyanazt mondják, a mozdulatok is pontosan másoltak, de valahogy mégis olcsó másolatnak hat, és sajnos nem ez az egyetlen ilyen élmény.
Nagyobb gond viszont azokkal a történésekkel van, amik kicsit át is lettek strukturálva. Talán nem durva ha elmondom, hogy Dina és Ellie portyázása is áldozatul esett, ráadásul nem is igazán érteni a változtatás okát. Konkrétan a mostani formájában érthetetlen amit a képernyőn látunk, papírmasé szereplők asszisztálnak egy olyan történésnek, aminek semmi realitása nincs, pedig a játékban tökéletesen működött ahogyan ki volt találva. Az még magyarázat lehet, ha a vágóolló csapott volna le – nem lepődnék meg, ha lenne kivágott jelenet, ezt majd talán később megtudjuk.
A változás a legtöbb esetben jó, de legalábbis nyitottnak kell lenni az irányába. Mint látható, a The Last of Us 2. évada gazdagon szállított más perspektívát, ami nem feltétlenül baj, kivéve ha olyasmit cserélnek le ami működött, egy olyanra ami meg nem feltétlen. Egy rész alapján persze nem szeretnék ítélkezni, de a szerényebb pontozás ennek tudható be. Egyébként a nyitány egy új kattogó bemutatkozását is elhozta, akit jól meg is vitatnak a helyiek. De hogy később még nem ez lesz az egyetlen fejlemény, az szinte biztos, hiszen a rengeteg utalást kapunk az epizód végi, évad trailerben. Kíváncsian várjuk a folytatást, hátha sikerül kettes fokozatba kapcsolni a gépezetet.