Amerikába jöttem 2. – kritika


eddie murphyComing 2 America rendező: Craig Brewer, szereplők: Eddie Murphy, Arsenio Hall, Jermaine Fowler, Leslie Jones, Tracy Morgan, KiKi Layne, Shari Headley, Wesley Snipes, James Earl Jones, John Amos, amerikai vígjáték, 110 perc, 2021. 12

Wakandaaaa! Ööö… vagymi… Zamundaaaa!

Egyszer, réges-régen, amikor Eddie Murphy kissé szűkebb pocakkal még reményteljes királyfi volt, a napfényes Afrikából elutazott a királynők szürke városába, Queens-be, hogy jó reggelt kívánjon a szomszédjainak… A sztorit mindannyian ismerjük, jót is szórakoztunk rajta anno, ám most eljött az idő, hogy leporoljuk az emlékeket és újra találkozzunk Akeem herceggel. De vajon a leendő király mennyit változott az eltelt harminchárom évben? Változott egyáltalán…?amerikaba jottem 2A fekete kontinens legendás birodalmai közül most a viccesebbe utazunk el, talán félig-meddig azért, mert pár anyagi és kritikai sikert – Dreamgirls, A nevem Dolemite és persze a Shrek-széria – leszámítva az egyébként remek Eddie Murphy fejére az elmúlt egy-másfél évtizedben nem nagyon került vissza a nyolcvanas években kiérdemelt aranykorona. Ezért úgy éhezett egy régi-új nagy dobásra, mint a zamundai nép a McDowell-féle, hús nélküli szavanna burgerre…
A királyok hosszú sorában eddig legutolsó Jaffe Joffer (James Earl ”Darth Vader / Mufasa” Jones) halni készül. Az agg és megfáradt uralkodó egy nagyszabású búcsúztató ceremónián mosolyogva távozik őseihez, mert tudja, hogy országa sorsát mostantól fiára, Akeemra bízhatja. A háromlányos, középkorú férj és apuka problémái azonban hamar elkezdődnek, amikor megjelenik a szomszédos Nexdoria vezetője, Izzi tábornok (a végleg rehabilitált és vicces Wesley Snipes), aki ki is mondja: vért akar! No, nem háborús vért, hanem családi vért, azaz frigyet, esküvőt, a két família és ország egyesülését!wesley snipesA burkolt fenyegetés elől Akeem királynak rövid időre sikerül kitérnie, ám az uralkodói-öröklési rangsort újabb probléma teszi még bonyolultabbá: kiderül, hogy a történelem előtti, amerikai kiruccanásából egy törvénytelen fia született, aki esélyes lehet a zamundai koronára. Mivel Havas Jon esetéből már mindannyian tudjuk, a fattyúprobléma akár egész birodalmak felforgatását okozhatja, Akeem hűséges side-kickjével, Semmivel (Arsenio Hall most kissé háttérbe szorulva) újra felkerekedik, hogy Amerikába jöjjön és Queens-ben találjon megoldást a válságra. Ám fia, Lavelle (Jermaine Fowler) felbukkanásával csak tovább nő a megoldandó problémák száma…amerikaba 2Akeem az emlékeinek él, hiszen az Amerikába jöttem 2. nyilvánvalóan a retro-érzés jegyében született. Azon felül, hogy számos, az első részben megismert, mára megőszült, -ráncosodott mellékszereplő tér vissza, még az eredeti filmből is kapunk bevágott jeleneteket, sőt, pár perc erejéig, a flashback-érzés jegyében a digitálisan megfiatalított Eddie Murphy is visszatér. Van egy kis En Vogue, Salt’n’Pepa, Gladys Knight és némi Prince is, hogy meg legyen a film zenei hanganyaga és természetesen többször is találkozunk az első rész legendás borbélyüzletében üldögélő, a világ dolgait kibeszélő öregekkel is! Mostanra kábé 120 évesnek kellene lenniük, de ez nem von le a beszólásaik értékéből.eddie murphy 2A készítők nem bonyolítják túl a történetet, nagyjából hasonló, a gazdag-szegény témakört körüljáró érzelmi-szerelmi dilemmákkal találkozunk, mint harminc éve. A történet fő vonala azonban áttevődik Afrikába, ahová idegenként csöppennek az echte amerikai szereplők, ahol igazodniuk kell a helyi szokásokhoz.
A rengeteg filmes utalás és beszólás mellé kapunk a jelenlegi hollywoodi elvárásoknak megfelelő aktuálpolitikai poénokat, Tracy Morgan (Saturday Night Live, Két kopper, A stúdió) alakításában egy vicces queens-i nagybácsit és rövid időre még Morgan Freeman is feltűnik. Eriq La Salle csillogó frizurája azonban kimarad és az akkor pár másodperces szerepet kapó Samuel L. Jackson potenciális visszatérésére is hiába várunk. Na, de mi van a Szexi Csokoládéval? Hmmm…

 Összességében a film önmásolása, hibái, logikai buktatói ellenére is egy fájdalommentes, vicces, kedvelhető folytatás – az igazi nagy visszatéréshez azonban Eddie Murphynek többet kell majd letennie az asztalra a régóta tervezett Triplets és a Beverly Hills-i zsaru 4. esetében is. Az Amerikába jöttem 2. ugyanis olyan, mint a szavannai hó – meglepetést okoz, ahogy váratlanul lehullik, de rövid idő alatt nyom nélkül elillan…

6. szék

Hozzászólások

hozzászólás

Előző cikk Itt a nyáron érkező Lupin 2. évadának magyar feliratos előzetese
Következő cikk Sacha Baron Cohen élő adásban ad el vakcinát sztárkollégáinak