Andor, alkotó: Tony Gilroy, rendezők: Toby Haynes, Benjamin Caron, Susanna White, szereplők: Diego Luna, Kyle Soller, Stellan Skarsgard, Genevieve O’Reilly, amerikai sci-fi kalandsorozat, 1. évad (12 rész, 38-57 perc), 2022., 12 éven aluliaknak nem ajánlott!
A harcos útja
Cassian Andor a Halálcsillag terveinek megszerzése közben hősi halált halt, de előtte elég mozgalmas élete volt. Ebbe avat be minket a nevét viselő sorozat, ami végre felnőtt, értelmes, gondolkodó lényként kezeli a nézőt. Az Andor jóféle darab, spoilermentesen azt is eláruljuk, hogy miért.
Már régen letettem arról, hogy az eredeti Star Wars trilógiához hasonló élményben legyen részem, így mindent, amit ezzel a logóval adnak el – évek, évtizedek óta – közönnyel fogadok és nincsenek túl nagy elvárásaim. Elfogadtam, hogy azt megismételni már nem lehet, más korban élünk, megváltozott a világ és vele együtt minden, nincsenek már olyan eredeti ötletek, melyek évtizedekkel később is megállják a helyük és etalonnak számítanak. Pedig ez az örökség, ez az univerzum számtalan lehetőséget rejt magában és bár történtek, történnek próbálkozások, valahogy mindig rossz az irány és annak a bizonyos szellemiségnek még csak a közelébe sem érnek ezek az alkotások. Talán egyetlen kivételt lehet megemlíteni és ez a Zsivány Egyes – Egy Star Wars-történet (2016), vagyis pont az a rész, amelyik addig ismereten szereplőket vonultat fel, mégsem kérdőjeleznénk meg a létjogosultságát, mert valamit visszaad abból, amiért ezt az egészet – még – szeretjük.
A Zsivány Egyes szereplői feláldozzák magukat a nemes cél érdekében, nem is nagyon tehetnek mást, hiszen a továbbiakban már nem részei a történetnek. Mégis ez a szál az, amit érdemes boncolgatni, mert Cassian Andor karaktere egy rendkívül ellentmondásos és összetett figura, vagyis hálás alapanyag. Érdekes megismerni, honnan jött és hogyan vált azzá a karizmatikus figurává, aki gondolkodás nélkül öl, de képes a saját önös érdekein túllátni és öngyilkos küldetésre indulni egy szabadabb, igazságosabb világért. Azt már láttuk, hogyan lett egy galaktikus köztársaság választott szenátorából tejhatalmú uralkodó, egy császár, aki hatalmának megőrzése érdekében nem válogat az eszközökben. Az ellenállás ugyanakkor mindig csak említés szintjén volt jelen, legjobb esetben is csak a felszínt mutatták meg nekünk. Mint a legtöbb szabadságharc, ez is alulról szerveződik és először az egyén szintjén jelentkezik, akinek személyes elszámolni valója van a Birodalommal. Ezeket az egyéni célokat kell egy nagyobb, magasztosabb cél érdekében összefogni, miközben a forradalom szép lassan kitermeli a maga karizmatikus vezetőit.
Cassian Andor nem akar hős lenni; igazából nagyon ritkán fordul elő, hogy valaki szánt szándékkal az akar lenni. Egy kocsmai vitával kezdődik az egész, Andorba belekötnek, ő pedig önvédelemből végez a térséget uraló cég biztonsági szolgálatának két emberével. Ettől kezdve menekülnie kell, de önkéntelenül is beindít egy folyamatot, ami csak egyre és egyre duzzad. A biztonsági szolgálat felelős vezetőit lefokozzák, a Birodalom határozottabb lépésekre kényszerül, őt pedig megkeresi egy titokzatos férfi, aki veszélyes feladattal bízza meg. Előkerülnek a korábbról már ismert arcok is és „hősünk” egy hatalmi játszma kellős közepén találja magát. Még mindig nem az a jól kiképzett, szenvtelen bérgyilkos, akit a Zsivány Egyesből ismerünk, de a körülmények ebbe az irányba terelik és idővel akarva-akaratlan is az ellenállás egyik olyan figurájává válik, akit akkor hívnak, ha nyom nélkül kell valamit szép csendben és profin elintézni. A nagy dolgok persze továbbra is a feje fölött történnek, de eljut majd oda, hogy el tudja magát helyezni a rendszerben és ehhez meglegyen a kellő motivációja is.
Andor eredettörténete köré szépen felépül az egész és bár Leila, Palpatine, Jabba, Vader, meg a többiek nincsenek jelen, mégis úgy érezzük, hogy valahol éppen ők is teszik a dolgukat. A sorozatot átszövi a politika. Ismert szenátor szervezi az ellenállást, miközben nehéz döntéseket kell meghoznia, hiszen valahogyan finanszíroznia kell ez azt egészet. Egyes birodalmi tisztviselők bármeddig hajlandóak elmenni, hogy a lojalitásuk bizonyítsák, a valódi ok persze mindig a karrieréhség. Bűnözők, akik a saját érdekeik szerint támogatnak bizonyos kezdeményezéseket. Kémek, kettős ügynökök, árulók és bérgyilkosok, hivatalnokok, politikusok, önjelölt szabadságharcosok és katonák, mindegy, hogy önként vagy kényszerből, de mind részesei az egésznek ki az egyik, ki a másik oldalon.
A Galaktikus Birodalmat puha diktatúraként ábrázolják, mely nincs is mindenhol nagy létszámmal jelen, hiszen elég néhány helyi besúgó, pár hivatalnok és egy félkatonai szervezet, ami a rendet hivatott felügyelni. A lakosság viszonylagos szabadságban él, persze a többség meggondolja, mit mond és csinál, mert hallani ezt-azt, de ha betartod a szabályokat és befogod a szád, nagy baj nem érhet. Eszel, iszol, alszol, dolgozol, miért is kéne elnyomottnak érezned magad. Nem ártottál senkinek, neked se árt senki. Mindenkinél máshol van a tűréshatár, van, aki élete végéig elnyomottként él, miközben észre sem veszi és van, akiben sokkal erősebb a szabadságvágy. Andor megismeri a Birodalom igazi arcát és már nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy tétlen maradjon. Nem ő kezdte, de ha már így alakult, akkor oldalt választ magának és hűséget fogad neki.
A sorozatban megvan az akció és a kaland, megvan a maga humor és a bája is, de a korábbiaktól eltérően szokatlanul felnőtt és érett. Vannak üresjáratok, vannak elnyújtott részek, ellentmondások és kidolgozatlan részletek, de összességében egy szórakoztató és gondolatébresztő darab, ami végre nem csak folyamatosan önmagát ismételve cuki karaktereket vonultat fel.