Az amatőr – kritika


az amator 1Az amatőr (The Amateur), rendezte: James Hawes, szereplők: Rami Malek, Lawrence Fishburne, Holt McCallany, Michael Stuhlbarg, Jon Bernthal, amerikai akció-thriller, 123 perc, 2024., 16 éven aluliaknak nem ajánlott!  

Zsenikém

Bond gonosz után Rami Malek belép a CIA kötelékébe, hogy kódfejtőként találja magát a terepen, ahol felesége gyilkosaira vadászik. Nem az a kimondott gyilkos alkat, de 170-es IQ-ja segít elérni a célját. Az Amatőr a műfaj kötelezőnek mondható elemeivel játszik és bár nem váltja meg a világot, a sorrend és a dinamika kellően szórakoztató végeredményt produkál. az amatorA csendes és visszahúzódó Charlie Heller (Rami Malek) a CIA kódfejtő részlegén dolgozik öt emelet mélyen a föld alatt. Mikor felesége munkaügyben Londonba utazik, terroristák ejtik túszul a hotelben, majd a nyílt utcán végeznek vele. A férfi a saját kezébe akarja venni a dolgokat, amit a főnökei nem hagynak jóvá, ezért kompromittáló dokumentumokkal zsarolja őket. A zsarolásnak engedve elküldik kiképzésre, ahol aztán önállósítja magát és kontinenseken át üldözi felesége gyilkosait. Elszántsága mellett van egy másik fegyvere is, de azt nem kaliberben mérik, ugyanis 170-es az IQ-ja.
A film alapjául szolgáló regény szerzője, Robert Littell az egyetem után a haditengerészetnél szolgált, ahol navigátorként szovjet tengeralattjárókra vadászott. A hidegháborús időket újságírással töltötte a Newsweek külföldi tudósítójaként, emellett kezdett kémregények írásába és a mai napig ezzel foglalkozik. Az amatőr 1981-ben jelent meg, melynek cselekménye nagyvonalakban megegyezik jelen filmével, azonban Charles Hellert megzsarolt főnökei az akkori Csehszlovákiába küldik, ahonnan reményeik szerint nem jut ki élve. A regényből még ugyanabban a filmben a kanadaiak csináltak mozifilmet John Savage és Christopher Plummer főszereplésével, melyet – érthető okokból – nálunk nem mutattak be. az amator 22006-ban Hugh Jackman főszereplésével és produceri felügyelete mellett készített volna mozifilmet a Fox a regényből, melynek cselekményét 2001. szeptember 11. utánra helyezték át, de az egész megmaradt elképzelés szintjén. 2023-ban aztán újra belefogtak a megfilmesítésbe a Fox nevet időközben elhagyó stúdiónál Rami Malek főszereplésével (és produceri felügyelete mellett). Az Angliában, Franciaországban és Törökországban forgatott filmet tavaly novemberben tervezték bemutatni, de a forgatókönyvírók sztrájkja miatt több hónapos csúszást szenvedett a dolog. A cselekmény a hidegháborús időszak helyett a jelenben játszódik, a forgatókönyvet az aktuális geopolitikai helyzetnek és technológiai színvonalnak megfelelően gyúrták át.
A hidegháborúnak ugyan vége, de az Egyesült Államok továbbra is jelen van a világ minden pontját, követ, nyilvántartásba vesz, megfigyel, lehallgat, beleértve a saját állampolgárait is. Kormányokat buktat meg vagy éppen segít hatalomra, közvetít a hadban álló felek között, ha pedig az érdeke úgy kívánja, titkos katonai műveleteket pénzel. A regényben matematikus végzettségű Heller itt nem csak remek kódfejtő, de a hírszerzés által használt programok írója is, így mindig egy lépéssel mások előtt jár. Szüksége is van rá, mert amíg felesége gyilkosaira vadászik, megzsarolt főnökei őt szeretnék végleg eltüntetni a terhelő bizonyítékokkal együtt. az amator 3Célja elérésében segítőkre talál, de akadnak szép számmal olyanok is, akik az életére törnek, olykor egyazon ember gondolja meg magát vele kapcsolatban. Igazán váratlan fordulatot a film nem tartalmaz, talán a vége felé okozhat meglepetést, Heller a maga visszafogott módján teszi a dolgát, elsősorban az intelligenciáját felhasználva, a hidegvérű gyilkos karaktere messze áll tőle. Ebből a szempontból Malek igazán jó választás, aki a gyászoló férj szerepében kényszerül még így is messze kilépni a komfortzónájából a bosszúvágytól vezérelve. Lassan válik azzá, amivé, kezdetben minden porcikája tiltakozik az ellen, amit terve végrehajtása megkíván tőle. A karakter megformálása nem jelent(het) számára túlzott megerőltetést, ugyanez a többiekről is elmondható, mindenkit olyan szerepben (Stuhlbarg esetében ez inkább karaktere személyiségjegyeiben mutatkozik meg) láthatunk, amit már több alkalommal is eljátszott.

A film a megszokott panelekből építkezik, az unásig ismételt szófordulatot nem akarom használni, mert Az Amatőr egy tisztességesen összerakott darab, ami ugyan nem nélkülözi az erőszakot, de elsősorban a főhős páratlan intelligenciájára és fájdalmára épít. 65

Hozzászólások

hozzászólás

Előző cikk A 100. Oscaron már a kaszkadőröket is ünnepelhetjük!
Következő cikk The Last of Us 2. évad 1. rész - kritika