Fejlesztő: Breadcrumbs Interactive; Kiadó: Versus Evil; Platform: PC, Switch, PS4, Apple Arcade, Xbox One
Szláv népmesék ihlették a Yaga történetét, amiben egy örök vesztes kováccsal kell lehetetlennek tűnő kalandokat teljesítenünk.
Már volt alkalma maroknyi tesztelőcsapatunknak elcsámborogni a szláv folklór világába a szépemlékű Black Book apropóján. Ezúttal egy független román fejlesztőbandának köszönhetünk hasonló hihetetlen utazást. A Yaga főszereplője egy kovács, akinek élete jószerivel a balszerencse körül forog: miután egy gonosz banya megfosztja karjától, drámai módon egyik sorscsapás éri a másik után. Egy napsütőtte reggel magához hívatja a pökhendi cár, s egyetlen reményeként olyan megbízatásokkal terheli Ivant, melyek amellett, hogy ártalmasok az életre, még megoldhatatlannak is tűnnek. Azonban fordul a kocka, miután a háttérből egy Baba Yaga nevű titokzatos boszorkány figyelemmel kíséri és egyengeti főhősünk sorsát.
Igazi szerelmeslevél a Breadcrumbs Interactive akciódús RPG-je. Ősi pogány hiedelmekkel átitatott sztoriját 14. századi szláv népmesék inspiráltak. Az alapjáték megjelenése enyhén szólva nem a legfrissebb, ugyanis már csaknem két esztendeje megtalálható a differens platformok virtuális polcain – ám alig néhány héttel ezelőtt megjelent a Roots of Evil alcímre hallgató DLC-je, ami felgöngyölíti a szálakat és kerek mesévé avanzsálja a Yagát. A kézzel rajzolt grafika és a román hiphop dallamok lehengerlő összképet nyújtanak. A helyszínek egészen sokszínűek, bejárhatunk erdőket, réteket, de akár zordabb (havas) környezetben is összefuthatunk különböző szerzetekkel.
A küldetések valójában nem sok változatosságot nyújtanak, ugyanakkor kalandjaink közepette számos érdekes egyéniségbe botolhatunk. Miattuk ragad magával igazán a Yaga játékmenete. Vannak köztük például bajba jutottak, rablók és fantázia szülte teremtmények, és nem mindegyikük az, aki elsőre tűnik. De legalábbis sok múlik azon, hogy bizonyos személyek irányában a kommunikációs folyamat alkalmával miként reagálunk. Négy eltérő stílusú reakció közül választhatunk, így könnyedén előfordulhat, hogy az eseményeket váratlan irányba tereljük. Persze a diskurzus, csak egy aprócska része a játéknak, mivel valójában hack’n’slash műfaját erősítő címmel van dolgunk.
Küzdelmeink során a fegyverünk egy szimpla pöröly (és előrehaladásunk függvényében annak másfajta képességű variánsai), illetve a játék kezdeti fázisában felszerezhető extra tárgyak, melyek nem felcsatolható durranó botok, hanem lehet például csákány, kasza vagy mondjuk védekezésül szolgáló fa kerék. Az összes eszközünket felspécizhetjük a pályákon fellelhető üllők segítségével, ehhez viszont mindenek előtt nem árt, ha a területeket tüzetesen átfésüljük. Értelemszerűen ugyan ezekkel a kellékekkel gyakorta javítanunk is kell eszközeinket.
Atmoszférája szempontjából a Yaga kifejezetten egyedire sikeredett, de mechanikáját tekintve összességében egyszerű szerepjátékról beszélünk, amit a Diablo legelszántabb rajongói valószínűleg szőrös szívvel fogadnak. Bő 10-12 órát magába foglaló végigjátszása inkább népmeséket kedvelő gamereknek javasolható, helyesebben mondva azoknak, akik szimpatizálnak a tanulságos regékkel.
Legutóbb ezt teszteltük:
Grand Theft Auto: A The Trilogy – The Definitive Edition – játékteszt