Barry, készítők: Alec Berg, Bill Hader, szereplők: Bill Hader, Anthony Carrigan, Henry Winkler, Sarah Goldberg, Stephen Root, amerikai dráma, vígjáték, akció, 3 évad, 30 perc, 2018 (16)
A szomorú bohóc halad az elkerülhetetlen vég felé
Az általunk is nagyon szeretett első két évad után megérkezett a Barry 3. szezonja és a kezdeti kellemes vígjáték-dráma arányt felborítva eggyel sötétebb hangnemre váltott. Szerencsére a nívóból nem adott lejjebb.
A Saturday Night Live-val ismertté váló Bill Hader üdítő frissességet hozott a sorozatkínálatba, amikor 2018-ban megjelent a Barry első évada. A bérgyilkosi múlt (és jelen) elől menekülni vágyó főhős a színészetben próbálta megtalálni magát több kevesebb sikerrel, miközben a csecsen maffiával és katonai bevetésen szerzett traumáival harcolt. Mindezt tette olyan szórakoztató módon, ami ritkán látható.
Különböző eszközökkel érték el a készítők a jó receptet, kezdve a briliáns színészi játékkal (és kiváló castinggal), erős és fanyar dialógusokkal, vagy az olyan ötletes képi megoldásokkal, mint amikor egy akciójelenetet a távolba lehelyezett kamerával vesznek fel. Ám minden ahhoz vezethető vissza, milyen precízen és átgondoltan rakta össze Alec Berg és Bill Hader a forgatókönyvet. Nem ez az első sorozat, ami jó érzékkel találja meg az arányt komoly és komolytalan között, gondoljunk csak a Dokikra vagy a Fleabag-re, de zsánerében mindenképpen egyedi vonalat képvisel a sokszor bugyuta akciófilmek és sorozatok világában. Hiszen hiába a megannyi abszurd jelenet, ha közben az egész elképzelhetőnek, szinte reálisnak érződik. Ha megütnek, vér folyik, ha bűnt követsz el, a bűntudat évekkel később is kísér, és az igazságszolgáltatás utolér. A traumákat nem dolgozod fel egyik napról a másikra (pláne nem egyik részről a másikra) és van olyan szituáció, amire egyszerűen nincs jó végkifejlet vagy szívderítő megoldás.
Felmerült a kérdés: két ilyen magas színvonalú évad után hogyan teljesített a harmadik etap? Igazából kiválóan. A tüske csak azért maradhat a szívünkben, mert az eddigi komikusi vonal egyre inkább háttérbe szorult, a 2. évad fináléjával megalapozott sötétebb tónus uralkodott el a cselekményen. Ha egyszerűen akarunk fogalmazni: szomorú volt. Ami egy teljesen jogos alkotói döntés, igazodva főhősünk karakterívéhez (lelki kálváriájához). Barry a nyolcadik rész végére eljut egy olyan pontra, ami után feszült figyelemmel várjuk a berendelt következő évadot. Innen mégis még hova tovább?
Ráadásul nem csak Barry élete ment át gyökeres változásokon az új szezonban. Mr. Cousineau is átértékeli többszörösen az életét, kudarcokkal, sikerekkel és a gyásszal küszködve. Sally ízelítőt kap a csillogásból és a rendszer igazságtalanságából. NoHo Hank pedig talán végre megkapja a jól megérdemelt boldogságot.
Összegészében a színvonal töretlen, a hangvétel komorabb, mi pedig érdeklődve várjuk a teljes 4. évadot is rendező/író/játszó Bill Hader mivel rukkol elő legközelebb.