A 71. BAFTA legnagyobb nyertesei A három óriásplakát… és A víz érintése


Vasárnap este 71. alkalommal osztották ki a Brit Filmakadémia díjait Londonban. A brit Oscarnak is nevezett esemény egyértelmű győztese a Három óriásplakát Ebbing határában lett, ami kilenc jelölésből ötöt vihetett haza, míg a vetélytársának tartott A víz érintése mindössze három, a legjobb rendező, a legjobb látványtervezés és a legjobb eredeti filmzene kategóriában tudott diadalmaskodni. A Szólíts a neveden! stábja is szomorúan hagyhatta el a díjátadót, ugyanis csak a legjobb adaptált forgatókönyvért állhattak színpadra.

A gálán részt vett Vilmos herceg is, aki a legrangosabb elismerést, a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia tagságát Ridley Scottnak ítélte oda, amit Kenneth Branagh adhatott át a direktornak. Íme a nyertesek teljes listája:

Legjobb film:

Három óriásplakát Ebbing határában
Szólíts a neveden!
A legsötétebb óra
Dunkirk
A víz érintése

Legjobb Brit film:

Három óriásplakát Ebbing határában
A legsötétebb óra
Sztálin halála
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2

Legjobb debütáló író, rendező, vagy producer:

I Am Not A Witch – Rungano Nyoni (író/rendező), Emily Morgan (producer)

The Ghoul – Gareth Tunley (író/rendező/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producer)
Jawbone – Johnny Harris (író/producer), Thomas Napper (rendező)
Kingdom Of Us – Lucy Cohen (Renező)
Lady Macbeth – Alice Birch (író), William Oldroyd (rendező), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Legjobb idegen nyelvű film:

A szobalány
Elle
First They Killed My Father
Szeretet nélkül
Az ügyfél

Legjobb dokumentumfilm:

I Am Not Your Negro
Szellemváros
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Legjobb animációs film:

Coco
Loving Vincent
Életem Cukkiniként

Legjobb rendező:

Guillermo Del Toro A víz érintése
Denis Villeneuve – Szárnyas fejvadász 2049
Luca Guadagnino – Szólts a neveden!
Christopher Nolan – Dunkirk
Martin McDonagh – Három óriásplakát Ebbing határában

Legjobb eredeti forgatókönyv:

Három óriásplakát Ebbing határában
Tűnj el!
Én, Tonya
Lady Bird
A víz érintése

Legjobb adaptált forgatókönyv:

Szólíts a neveden!
Sztálin halála
Film Stars Don’t Die In Liverpool
Elit játszma
Paddington 2

Legjobb színésznő:

Frances McDormand –  Három óriásplakát Ebbing határában
Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Margot Robbie – Én, Tonya
Sally Hawkins – A víz érintése
Saoirse Ronan – Lady Bird

Legjobb színész:

Gary Oldman – A legsötétebb óra
Daniel Day-Lewis – Fantomszál
Daniel Kaluuya – Tűnj el!
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothée Chalamet – Szólíts a neveden!

Legjobb női mellékszereplő:

Allison Janney – Én, Tonya
Kristin Scott Thomas – A legsötétebb óra
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Fantomszál
Octavia Spencer – A víz érintése

Legjobb férfi mellékszereplő:

Sam Rockwell – Három óriásplakát Ebbing határában
Christopher PlummerA világ összes pénze
Hugh Grant – Paddington 2
Willem Dafoe – Floridai álom
Woody Harrelson – Három óriásplakát Ebbing határában

Legjobb filmzene:

A víz érintése – Alexandre Desplat
Szárnyas fejvadász 2049 – Hans Zimmer & Benjamin Wallfisch
A legsötétebb óra – Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Fantomszál – Johnny Greenwood

Legjobb fényképezés:

Szárnyas fejvadász 2049 – Roger Deakins
A legsötétebb óra – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
A víz érintése – Dan Laustsen
Három óriásplakát Ebbing határában – Ben Davis

Legjobb vágás:

Nyomd Baby, nyomd!
Szárnyas fejvadász 2049
Dunkirk
A víz érintése
Három óriásplakát Ebbing határában

Legjobb látványtervezés:

A víz érintése
A szépség és a szörnyeteg
Szárnyas fejvadász2049
A legsötétebb óra
Dunkirk

Legjobb kosztüm:

Fantomszál
A szépség és a szörnyeteg
A legsötétebb óra
Én, Tonya
A víz érintése

Legjobb smink:

A legsötétebb óra
Szárnyas fejvadász 2049
Én, Tonya
Viktória királynő és Abdul
Az igazi csoda

Legjobb hangvágás:

Dunkirk
Nyomd Baby, nyomd!
Szárnyas Fejvadász 2049
A víz érintése
Star Wars: Az utolsó Jedik

Legjobb speciális effektek:

Szárnyas fejvadász 2049
Dunkirk
A víz érintése
Star Wars: Az utolsó Jedik
Majmok bolygója: Háború

Legjobb brit animációs rövidfilm:

Poles Apart
Have Heart
Mamoon

Legjobb brit rövidfilm:

Cowboy Dave
Aamir
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Legjobb feltörekvő tehetség (Közönségszavazás):

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

Képek a 71. BAFTA díjátadóról:


Képek forrása: justjared.com; theguardian.com

Hozzászólások

hozzászólás

Előző cikk A hét röhögései (230.)
Következő cikk Szavazzátok meg melyik könyvből sikerült jó filmet készíteni!