Miket nézve hangolódjunk a Grand Theft Auto VI-ra?


Mint floridai derült égből a hirtelen hurrikán, úgy csapott le a semmiből néhány hete a Rockstar Games, amikor berobbantotta a GTA VI marketingjének kezdetét pár nappal annak 2026-ra tolása után. A franchise híres filmes ihletettségeiről, néhány már az eddig kiadott anyagokból is átjön, de ássunk azoknál mélyebbre és lássuk, mikkel hozhatjuk magunkat még inkább hangulatba az elkövetkezendő évben, míg várjuk a megjelenést!

GTA VI filmcsomag cover

A popkult fenomén hatása vitathatatlan: az új trailer YouTube feltöltésének 5 nap kellett a 100 milliós nézőszámhoz, de minden platformot véve 1 nap alatt 475 millióra lőtt (ezzel minden idők legkomolyabb első 24 óráját elérve a teljes szórakoztatóiparban), az előzetes fő zenei aláfestése, a The Pointer Sisters „Hot Together”-je pedig 182000x(!) nagyobb forgalmat generált a Spotify-on, mint előtte. Összevetésképp: az eddigi 1 napos rekorder a Deadpool & Rozsomák első kedvcsinálója volt, melyet összeadva 365 millióan néztek meg, a Spotify-on pedig sem a 2023 végi GTA teaser száma, a „Love is a Long Road” Tom Pettytől, sem pedig az előző Stranger Things etappal robbanó „Running Up That Hill” sem lett ennyire hallgatott. Pedig Kate Bush zenéje akkor a legtöbb lejátszással bíró ’85-ös dallá lépett elő (már nem az).

Azt régóta lehet tudni, hogy a GTA naptárilag kerek 20 év kihagyás után visszatér a Miamiról mintázott Vice Citybe és persze az sem volt titok, hogy ezúttal egész Florida (= Leonida) lesz összesűrítve a játékban. A város már az 1997-es 1. részben is szerepelt, s bár elég kezdetleges volt az ábrázolás, kellően átjött, hol járunk, sugárzott belőle Will Smith azévi slágere, a „Miami” klipjének hangulata. 2002-ben érkezett az ikonikus GTA Vice City, mely 1986-ba repítette a játékost és egy(-két) generáció zenei ízlését formálta át örökre utánozhatatlan soundtrackjével, hogy aztán repetaként 2006 őszén megérkezzen az előzményjáték, a Vice City Stories ’84-es settinggel. Bár érthető, miért mondják a GTA VI kijövetelekor már 24 éves elődöt egyfajta Sebhelyesarcú adaptációnak, mindkét epizód velejében sokkalta erősebb volt a Miami Vice hatása, hisz alapvetően annak forgatása formálta Miamit olyanná, amilyen nagyjából máig megmaradt, s ami talán legfőbb inspirációja lett a teljes retro/synthwave és ’80-as évek homage robbanásnak 2011 óta. A Rockstar megelőzte hát a trendet.

Leonida Keys

Ha nem vesszük az újrakiadásokat és DLC-ket, akkor a GTA franchise utoljára teljes értékű új megjelenéssel 2013 őszén jelentkezett, szept. 17-én éjféli boltnyitásokkal kezdett az V, majd kerek két hétre rá indult világhódító útjára az Online, ami mondjuk ’15 márciusáig sok vizet nem zavart, s inkább volt bukás. Elképesztő statisztikák mutatják az idő múlását: ha 2026-os megjelenésekor annyival játszódna korábban a GTA VI, mint amennyivel a Vice City 2002-es kijövetele idején, akkor az új epizód 2010-be utazna vissza, amikor a GTA IV kapta utolsó frissítéseit, Jacko és a „Billie Jean” helyett pedig Shakira és a „Waka Waka” szólna a kortárs poprádióból. A Sebhelyesarcú és a Vice City megjelenései között 5 hét híján telt el 19 esztendő, míg a Vice City Stories és a VI között 5 hónap híján telik majd el két évtized, ezzel pedig még jófej voltam, hisz direkt nem a Vice Cityt vettem alapul, hanem a 4 évvel későbbi előzménycímét, amikor utoljára barangolhattunk a városban. Nem számítva a Miami Vice 1990 januárjáig leadatlan epizódját, a sorozat fináléja és a Vice City megjelenése között 13 év és 4 hónap, azaz mindössze 8 hóval több telt el, mint a GTA V és VI premierei között fog.

Miami Vice City – I. rész

Persze a Rockstar nem csak a GTA Online-ból bezsákolt milliárdokat számolgatta, hisz 2018 őszén jelentkeztek a Red Dead Redemption 2-vel, melyet mindenestül 8 év volt összerakni. A GTA VI produkciója egy volt fejlesztő szerint teljes üzemre ’18 nyarának végén kapcsolt, de az előkészítése már előtte megtörtént. Egy Miamiban élő városjáró videós az eddigi képeken olyan részletekre lett figyelmes pár épület kapcsán, melyek azt sugallják, hogy a Rockstar fejlesztői már ’16-ban körüljárták a várost, azaz a játékban található Miami alapok valójában egy, a megjelenéshez képest 10 évvel korábbi állapoton alapszanak majd, hisz mára eltűntetett street artok, ’17 elején másmilyenné alakított épületek és utcák látképei köszönnek vissza az anyagokban. Szóval bár játékélmény szempontjából nem lesz rossz, hogy az Ocean Drive megmaradt a kétsávos + parkolós, covid előtti formában, így ugyanúgy száguldozhatunk ott, mint rég (ilyen ma), de pl. az F1-es Miami Nagydíj pályájának darabkáit ne keressük a jelek szerint. Az F1 előtti sportautós és IndyCar GP-ket rendező környék viszont meglesz, de ott már nem maradt semmi a régi pályából, pl. a Miami Heat jelenlegi stadionja (is) odaépült.

Miami Vice City – II. rész

Na de ennyi felvezetés és funfact után ideje a cikk főtémájába belekezdeni, hisz míg a korábbi 3D-s Vice City címek tényleg könnyen adták legfőbb ihletettségeiket, addig a HD érás GTÁ-k nem kimondottan nagyon erősen 1-2 valamiből próbálnak meríteni. Bár sztorijuk viszonylag eredeti – már amennyire a műfaj engedi a direkt sablonhasználat mellett – és frappáns, temérdek küldetés, vagy apró jelenet és karakter, akár ruha idéz meg valamit. Oké, a Vice Cityt se kellett félteni, ott volt Sean Penn ügyvédfigurája a Carlito útjából Ken Rosenberg képében, vagy a Féktelenül alapfelvetése egy hibbant skót heavy metál banda limójával, szóval egyáltalán nem újkeletű az ilyen az Edinburgh-i fejlesztőcsapattól, de olyan erős főinspirátor se a GTA IV (és DLC-i), se az V kapcsán nem nevezhető meg, mint a Miami Vice vagy a Sebhelyesarcú. Érdekes lesz figyelni, hogy a IV borús, Oscarbait Scorsese érzetű, New York mocskát bemutató drámaisága és az V full elborult blockbuster akció/heist lazasága után a VI milyen irányt vesz, de gyaníthatóan a két véglet után valami aranyközépút a cél.

A cikkhez egy technikai jótanács: ha rákattintotok egy olyan hivatkozásra, ami egy pöttöm képet hoz be (általában a VI fotóit), nyissátok meg új lapon és csak frissítsetek rá az ablakra a böngészőben, úgy bejön teljes 4K-s valójában. A cikk csak a preview-t hozza be.

Lucia és Jason

Habár ez már pont, hogy főhőseink kapcsán dugába dőlhet. Lucia Caminos és Jason Duval párosa a kezdetektől fogva egyfajta modern Bonnie és Clyde-ként van jellemezve, azzal a csavarral, hogy itt a frissen szabaduló fél a lány. Nyilvánvaló, hogy az 1967-es Bonnie és Clyde Faye Dunaway és Warren Beatty címszereplésével valamiképp visszaköszön majd, sőt a ’68-as Brigitte Bardot dal sem kizárható, hogy felcsendül valamelyik rádión. A bűnözőpáros történetének rengeteg egyéb adaptációja született minisorozattól musicalig (’58-tól ’23-ig), szóval most csak az alapművet vettem ide, de elképzelhető, hogy bármely másikból is érkezik valami easter egg. A tömegből a 2019-es Útonállókat kiemelném, ez az utánuk eredő rendőrök szemszögéből mutatja be a történéseket, a zsarupárost Kevin Costner és Woody Harrelson alkotják. A GTA hivatalos oldalán több karaktert is bemutattak, a trailerben elég fontosnak látszó zsernyákot azonban nem, s ha ő lenne az, aki Luciát és Jasont kergeti, akkor benne megtestesülhet a törvény felőli aspektus is, melyet az Útonállók ábrázol.

Az említett aranyközépút Bonnie és Clyde sorsa miatt dőlhet dugába, ám kinézetre egy másik alkotás párosát idézi meg a latina lány és a fehér srác. A Túl a fenyvesen forgatása olyan jól sikerült, hogy Ryan Gosling és Eva Mendes azóta boldog házasok, s mind pár pletyka, mind az egyik screenshot csak azt erősíti, hogy a Rockstar ebből legalább annyira merítetni próbál, mint a közel 100 éves bűnöző szerelmespár történetéből. Jason a horgászos képen teljesen olyan hajat villant, amilyen Goslingé a filmben, aki azért bűnözik, hogy eltarthassa családját. Jasonnek bár nincs annyi tetkója, mindketten motoroznak (igaz, egyikük krosszos, másikuk sportos), a korábbi pletyi pedig arról szólt, hogy Lucia lebabázhat, pont, ahogy Eva Mendes karaktere tette. Ezt meglátjuk, de Eva és Lucia között is vannak külsőségbeli hasonlóságok. Szerepel még Ray Liotta, a Vice City főhősének szinkronhangja és a GTA V is nyúlt innen.

Ha viszont bűnpáros és mozi, nem mehetünk el a Született gyilkosok mellett, ahol a már említett Harrelson női partnere az a Juliette Lewis, aki a GTA IV-ben a Radio Broker DJ-jeként volt hallható önmaga paródiájaként. Lucia és Jason talán nem tűnik oly őrültnek, mint az Oliver Stone által megelevenedő karakterek, azonban a sztori egyik fontos eleme lesz a médiakritika/karikatúra, mely aztán végképp a Rockstar hazai pályája. A szarkazmus nagymestereiként már a ’97-es első játékban is elkezdték kifigurázni a rádiókon keresztül életünket. Oké, Rajhona Ádám örök klasszikus szinkronja egész biztos hiányozni fog, ha lesz egy idegbetegül, de angolul nem túl választékosan káromkodó fószer Luciáék nyomában.

Jason kapcsán még egy valami ugrott be, s ezzel megérkezünk Floridába. Úgy fest, hogy a játék elején, amikor Lucia még csücsül a hűvösön, akkor Jasonnel a Florida Keys-en alapuló Leonia Keys területen fogunk kezdeni. A térség hangulata az Országúti diszkó 2024-es remake-jének előzeteséből is leszűrhető volt; Jake Gyllenhaal jóképű, bunyós nagyarca pedig valamennyire ráillik Jasonre, akiért rajonganak a lányok és hogyhogy nem, még pofozkodik is a játék előzetesében. Ide többet nem látok bele egy kocsmai hepajnál (van ideális helyszín), esetleg a pickupos bezúgásnál, de a Keys és a kvázi hasonlító főszereplők tán épp elegek.

Élet a floridai tájakon

Mielőtt megérkeznénk Miamiba, járjuk be Floridát magát! Tudjuk, hogy ezúttal jelentős figyelmet kap a Rockstartól az állam kevésbé reklámozott arca, a Florida Man mém. Hogy Port Gellhorn mennyire lesz egy összevont Tampa öbli város és Orlando egyben, kérdéses, kevés konkrétumot tudni a bejárható térképről. Ami biztos, hogy a Disney Worldöt már a Vice City egyik reptéri plakátja előkészítette és túl nagy ziccer lenne kihagyni. Az egykor nagyobb dicsfényű Orlando csak megjelenik valahogy, hisz akkor láthatjuk a félsziget lepukkantabb white trash-ét. Walt Disney nagy álma volt az itteni park, azonban mára a Florida Projectként emlegetett beruházás hírneve élesen parodizálható botrányok kíséretében csorbult meg.

S ha már Florida Project, ez az eredeti címe a Floridai álomnak, az Anorával – Walt után először – 4 Oscart behúzó Sean Baker egyik korábbi erős darabjának. A motelvezető Willem Dafoe-t ahogy próbálja egyben tartani mesésszínű szállóját, a sors a környék legkülönfélébb népeivel veti össze, ám a mindig szigorú, de jószívű apafigura unokájaként szereti a vásott 6 éves Moonee-t, egy, a motelben dolgozó prostituált Insta modell anya lányát. Az egyszerre cuki és kőkemény elbeszélés utánozhatatlanul diszharmonikus, ideális terep lenne hasonlót teremtenie a GTÁ-nak, vagy legalább megjeleníteni a motel épületét, mely azóta elveszítette játékos színét sajna, de hát a Rockstar pont akkoriban járta be Floridát, amikor a film kijött.

A Florida Man mémeken túl még egy tipikus társadalmi sablon ugorhat be az államról, ami nem más, mint a nyugger paradicsom. Az eddig kiadott cuccokon megfigyelhettük, hogy sok-sok öreggel találkozhatunk majd, sőt sanszosan ellophatjuk kis járgányaikat is. A Floridai álom után sokkal könnyedebb vizekre evezhetünk, ugyanis a témában az Apádra ütök folytatása, a Vejedre ütök villanhat be egyből. Ben Stiller és Robert De Niro mellé Dustin Hoffman érkezett a Beckur család öregeként. Simán elképzelhető, hogy lesz a játékban ilyen „parkosított idősotthon”, a zsidóviccek meg soha nem álltak távol a GTA világától, szóval abszolút klappol minden. Aligha kéne bemutatni a trilógiát, de nemrég jelentették be a 4. részt, attól azért lehet félnivalónk. Ha abban tervezik szerepeltetni a felcseperedett unokát, akkor kérünk valami visszautalást első megtanult szavára…

A vizekre evezés egy más szempontból is érdekes szóhasználat. Jó ideig élt a híresztelés, hogy a játék a csempész mechanika miatt nem áll meg csak Floridánál és talán távoli kis szigetként megkapjuk Kuba megfelelőjét. Ha így lesz (akár csak egy későbbi DLC-vel), akkor játszhatunk majd olyat, hogy mi vagyunk Diana Nyad, aki nem átrepült, hanem átúszott a két szárazföld között. A nem mindennapi teljesítményéről 2023-ban készült film, a Nyad, amely Annette Bening és Jodie Foster számára is Oscar-jelölést hozott. Persze ha a mechanika úgy lesz megoldva, ahogy Cayo Perico került be a GTA Online-ba, akkor sajnos nem tudjuk eljátszani a teljes átúszást, s marad a bizonyára visszatérő triatlonos mellékküldi.

A vadvizek után álljunk meg a vadmocsaraknál. Az Everglades Nemzeti Parkot a Rockstar már a Vice Citybe is tervezte beletenni, maradt a file-ok között oda készített textúra, azonban 2002-ben még nagy falatnak bizonyult a dolog. Most Grassrivers-ként helyet kap a Miamitól nyugatra fekvő óriási mocsárvidék, tele aligátorokkal. A mocsárjáróról talán Terence Hill sejlik fel nekünk, magyaroknak leginkább az …és megint dühbe jövünk!-ből, de aligha lesz a GTA keretein belül a Miamiban forgott Spencer-Hill mozikra utalás, noha azért a Nyomás utána! kémautójával biztos elszórakoznánk és a két zsarufilmjük is adná magát.

Sok dolog forgott az Everglades körül, de a Rockstarnak ezúttal elég csak visszakanyarodni a Miami Vice-hoz, mely 1984-ben, az 1. évad 9. epizódjával szentelt egy ügyet a lápvidékre. Egyáltalán ne legyünk meglepve, ha a rész története visszaköszön egy küldetéssel vagy sztoriszállal, s a hőseink megérkezésekor látható autócsodák megfelelőjének is örülnénk. A Miami Vice egy másik aprósága még az lehet, ha Crocketthez hasonlóan tudnánk házőrző aligátort tartani a „kiskedvenc” Elvis mintájára, aki Sonny hajójától tartotta távol az illetékteleneket. Kígyót biztos, iguanát nagy eséllyel nevelhetünk majd, szóval mit nekünk +1 hüllő, nem? A Glades rendelkezik egy saját, modern sorozattal, lehet lesz onnan is valami.

Gyilkossági ügyek

Florida velejárói még a sorozatgyilkosok. Itt az alapértelmezett válasz Ted Bundy lehetne, akiről, akárcsak Bonnie-ékról, közel egy tucat adaptáció született: 9 színész formálta TV-s/mozis feldolgozásokban. Nála kevésbé elcsépelt megidézés lenne Christopher Wilder, az autóversenyző, aki úgy indult Daytonában 24 órásakon, hogy nem tudta a mezőny, miket követett el – de róla nincs film. Bundyra valami kikacsintás talán lesz (akár olyasmi háttérrel, mint amilyen a Mount Gordo szelleméjé), a 2022-es leakek alapján pedig kimagasló számú versenypálya kerülhet be (Daytona, Homestead és Sebring átirata egyaránt bejátszhat), így Wilderre se teljesen kizárható egy easter egg. De ha valami filmet akarnánk lesni a témában, akkor a Charlize Theronnak Oscart érő 2003-as A rémet nézzük. Mivel a két férfi ámokfutása a ’80-as években zárult, ildomosabb egy frissebb esettel előálljak, amely ’89-ben kezdődött és ha valóban bekerül Daytona (a part) megfelelője, akkor a környék is adott lesz.

Azért szerencsére a kisváros a 7 gyilkosságot elkövető prosti helyett azóta is sokkal jobban ismert benzingőzös eseményeiről. Viszont itt muszáj megemlíteni a 2006-os Dexter sorozatot, amely időben még közelebbi és a modern Miami a maga módján hasonló főszereplő benne, mint anno a Miami Vice-ban volt. Ha a Rockstar nem a valódi történelem személyeire, hanem a popkultúrára akar utalni, akkor a Michael C. Hall által megformált Dexter Morgan lesz a befutó. Azért szögezzük le: ez inkább egy filmajánló cikk, csak a GTA miatt nem feltétlen kell belevágni egy alapból 8 évados, de az utóbbi években többször feltámasztott szériába.

A fent ajánlott Miami Vice epizód más tészta, működik önmagában. Ahogy alapvetően egy random CSI: Miami rész is lemehet csak úgy, de abból csupán a vágóképeket forgatták igazán Miamiban, a Los Angeles melletti Long Beach lépett legtöbbször a város szerepébe. David Caruso ikonikus CSI-os kinézetét több, mint valószínű, hogy megörökli egy NPC, ahogy szerintem sokan örülnénk annak, ha a sorozat főcímdala, a The Who „Won’t Get Fooled Again”-je néha berobbanna a V-Rock éteréből egy ütős autósüldözés közben.

Ezzel megérkeztünk Miamiba és most már szinte végig itt maradunk. Először még nem merülünk alá a bűnözésnek, a játékban láthatóan elég vibráló lesz az éjszaki élet és a bulizás. A csajok hajnalig ropják a trailerekben és a képeken, szóval biztos lesz lánybúcsús társaság is. Hogy ott most véletlenül meghal-e a hívott táncosfiú, vagy sem, majd kiderül, de a Csajok hajnaligban épp így jár a Scarlett Johansson, Kate McKinnon és Zoe Krävitz fémjelezte bagázs, amely eset után számukra is hóbortossá válik a hétvége. Egy ilyen balul elsült buli utáni takarítás olyan gyönyörűen beleillene egy GTA küldetésnek, hogy azt öröm volna játszani, s bár a mozi nem a legemlékezetesebb darabok egyike, az sose zavarta a Rockstart.

Drogcsempészet és fegyverkereskedelem

Most pedig jöhet a fő tevékenység, a bűnözés. A játék eredetileg Project Americas álnév alatt futott, akkoriban még teljesen a repülős csempészetre fókuszálva és tényleg bevonva a Karibi-tenger, Mexikó, sőt Dél-Amerika bizonyos részeit. A már említett Cayo Perico látványos példa az ilyesféle kezdeti törekvésekre, az ugye Kolumbiához tartozik a lore szerint. 2020 elején azonban letettek ezen tervekről, no meg arról, hogy a történet egy több évtizeden át tartó eposz legyen. Ehhez a koncepcióhoz könnyű lett volna egy nagy főihletőt megnevezni, a Narcos sorozatot, annak farvizén pedig a többi Escobar cuccot és Tom Cruise 2017-es repkedését, a Barry Seal – A beszállítót, hisz Seal mellékszerepelt a Narcos-ban.

A modern csempészetre két megkerülhetetlen példa akad – nem csak a drogoknál leragadva – melyek sanszosan visszaköszönnek a GTA VI-ban. Az egyik nagyon adja magát, mégpedig a Miami Vice, ám ezúttal Michael Mann 2006-os mozifilmje Colin Farrell-lel és Jamie Foxx-szal. Noha ez jelentősen eltér a TV-s atyjától, a csempészet mind vízen, mind levegőben jelen, sőt az eredeti motorcsónak nyitány igazából a sorozat egyik epizódján alapszik, amely sztorit ráadásul anno a Vice Citybe is bele…csempészték. A VI-nak a teaserében látható ilyesmi. A hajóverseny az általánosan jobbnak tartott rendezői változat elején található.

Nem szabad elmenni a Haverok fegyverben mellett se, amiben Jonah Hill és Miles Teller szállítottak egy laza Scorsese szerű alkotást, a legtöbben pedig talán itt zúgtunk bele először Ana de Armas-ba. Bár ez alapvetően háborús közeg Irakkal, a kiinduló pont Miami, annak hangulata pedig fontos elem. Két ilyen arc simán felbukkanhat a játékban, ráadásul a fegyverkereskedelem (mert ez azért nem klasszikus bűnözés teljesen, inkább a köztörvényes féle öltönyös) már megmutatta magát a GTA VI 2. trailerében, szóval minden adott.

Hiba! A keresett felirat nem található. Kérdezze meg a Rosszfiúkat, miért!

Bár több, mint fél tucat film próbálja elhitetni velünk, hogy Miamiban a reptér mellett létezik egy Hollywood stílusú felirat, az valójában csak kellék immár 30 éve. A Rockstar ugyanakkor előrukkolt a maga Vice City változatával, a baloldalát láttuk már a 2023-as teaserben, a teljes látványát pedig egy friss screenshoton csodálhatjuk meg. 9 „feliratos” cím ideális táptalaj a fejlesztők számára, de mindközül talán legkevésbé (max akcióiban) a Pofázunk és végünk folytatása, a Pofázunk és végünk Miamiban, Kevin Harttal és Ice Cube-bal. Ez megint a nem annyira emlékezetes vonalat képviseli (a rapperhez alternatíva is akad), na de a többi…

A feliratot ugyanis a Miami Vice afféle örökösének is szegről-végről mondható Bad Boys franchise-nak köszönhetjük. Michael Bay anno cameózott egy epizódban, s bevallottan a ’90-es évek szellemiségében készült homage-nak szánta Will Smith és Martin Lawrence első közös kalandját. A felrobbantott hangár pl. forgatási helyszíne volt a sorozatnak is (4x!), az ottani lövöldözés remekül átültethető volna a játékosok számára. Vagy a 2. rész autópályás üldözése a Ferrarival, esetleg az elmúlt években kijött két folytatás külső, városon kívüli helyszínei, különösen a 4. epizód végén látható ütközeté az elhagyatott beltérben és mólón.

Viszont a Rosszfiúk kapcsán egy sokkal nagyobb poént húzhatnak, s az nem a zenehasználat. Ha a filmek kvázi a Miami Vice-ot követték, akkor a GTA egyik legismertebb easter eggjét is tudnák folytatni. A Vice Citykben 3 csillagos körözésnél megjelent a Vice Squad egy rendőr Cheetah-val és többnyire ismerősen kinéző NPC-kkel. Na, ha a Ferrari Testarrosát ábrázoló Cheetah kicserélődne egy Porsche 911-nek megfelelő Cometre, és kiszállna belőle két feka, hogy megfékezze az általunk okozott káoszt, az egy többfronton gyönyörű kivételezés lenne. A Bad Boys túl híres, túl nagy hatású ahhoz, hogy ne jelenjen meg a GTA berkeiben.

Következő blokkunk kihagyhatatlan járműakciókkal kecsegtet

Van még, ami „kölcsönkérte” (sajátot épített) Bay-éktől a Miami feliratot, méghozzá Jason Statham második Szállítója. Az autópályás hajsza kapcsán belefogtunk az autós fogócskákba, innen is ez adja – még inkább – magát a GTÁ-hoz, hisz amikor Statham nyomába ered a yard Luc Besson írási stílusában, az egy tipikus GTA jelenet alapja, küldetés se kell hozzá, hogy hasonlót előidézzünk. Amihez inkább kéne, vagy min. egy beépített ugrató, az a jelenet végi egyik épületből másikba való átugrás, ami valahol a Halálos iramban 7 felhőkarcolóinak picit földhözragadtabb bétaváltozata. Az orsósás közben a kocsi aljáról egy daru kampójával leszedett bomba már extrémebb, de a játékban egy ilyesmit is végigmosolyognánk.

És ha Halálos iramban, muszáj megállnunk, hisz annak 5. részére már láthattuk a konkrét kikacsintást, de ne szaladjunk előre. A 2. rész – Dom nélkül – Miamiban játszódott, Paul Walker még a beépített zsarut hozta, ismét előkerül Eva Mendes, s keringenek olyan teóriák a neten a trailer óta, hogy a GTA VI egy nagy fordulata (vagy még titkolt része) az, hogy Jason egy beépült zsernyák. Ez majd elválik, a Halálosabb iramban bűnügyi része viszont szintén megihlethet pár missziót, a yachtra való érkezést egy izomautóval pl. bírnánk. De ekkoriban a széria még a tuningszférás éveiben tartott és a 3 sztárverda kiváltói bizony váratnak magukra a GTA világában. Brian Nissan Skyline-ja festésében megidézhető a kocsi két generációval korábbi megfelelőjén (akár a Halálos 1 mellékszereplője), a kabrió Mitsu Eclipse matrica mintájának paródiája csak arra tehető, ami az 1. rész zöld-fekete Eclipse-ének helyettese, de a Lancerből is hiányzik az a konkrét modell, ami a filmben látható. A kocsikat meg esetleg a rendőrmegtévesztős jelenet adaptációját várhatjuk. A nyitány hangulatát azonban a Need for Speed franchise vette alapul (Underground 2 + 2015-ös alcím nélküli), ill. az álMiami setting is megvolt nekik a Heattel, szóval a Rockstarnak ebben akadna elődje, ha ráfeküdne.

A Halálos iramban: Ötödik sebességből az ikonikus széfhúzás köszön vissza egy sokkal hihetőbb formában. Nem két Dodge Charger vontat egy szobaméretű páncélszéfet, hanem egy húzásra alkalmasabb nagy pickup egy csak szekrényméretűt. A Halálos iramban 6 végi repülős bunyó egy másik pillanatában ugorhat be a játéktrailer közben, bár a 20 kilométeres kifutópálya helyett a levegőben van a gép, még/már kieresztett futóművel. A GTA Online életét megvizsgálva ezektől teljesen függetlenül bármily egyéb F&F referencia is érkezhet a skót csapattól, hisz Torettóék már megjárták azt a várost is, ahol készül a GTA.

A széfes balhé egy hosszú autópályahídon ér véget, ám a pickupos megoldás talán hamarabb lecseng. De igazi balgaság volna a Rockstartól nem kihasználni a Florida hasonló útjából adódó lehetőségeket, így a Halálos iramban helyett James Cameron Két tűz közöttjének idevágó percei lennének ideális alanyok. Pláne, hogy pár éve az Online egyik DLC-jében a Terminátor 2 paródiájának forgatását kellett megzavarnunk, ellopva a kamiont a folyómedres kergetőzésből. Ott ráadásul kaptunk olyan NPC-ket, amik Arnold Schwarzeneggerre és Cameronra hajaztak, előbbi jól állta a golyókat… Játékosként felemelő lenne egy vadászgéppel (főleg a Hydrával) kilőni az épp ott menekülő ellent, bár a híd lerobbantása talán túl nagy elvárás. Persze a lebegés közbeni csetepaté is menő volna.

Sportos nyomozók, nyomozó sportolók

Most két unortodox nyomozós címet fogok bedobni. Miami Beach egyelőre érintetlen maradt a cikkben, de nyilván Vice Beach óriási területen fog elnyúlni, s mind a korábbi előzetes, mind a screenshotok egyike megmutatta annak pezsgő életét. Elég nagy kihagyott ziccer volt a Rockstartól, hogy a GTA V nem kapott olyan igazán klasszikus Baywatch poénkodást (az ikonikus helyszínek megvoltak, de azt a város adta), szóval nem túl valószínű, hogy pont most élnének a lehetőséggel, de azért érdemes megjegyezni, hogy a 2017-es mozifilm Dwayne Johnsonnal, Zac Efronnal és Alexandra Daddarióval LA-ből Floridába tette át a cselekményt. Nem Miamiba, hanem az észak-nyugati partszakaszra, de annak játékba kerülése még kérdéses, ám a korábban említett Port Gellhorn ideális beugró lehet hozzá, ha akarják.

Viszont míg a Baywatch legalább egy akció-krimivígjáték egy mindenkit kiakasztó hullaházas jelenettel, addig következő alanyunk tisztán komédia, benne egy nyomozóval, nem is akármilyennel, hanem egy állatival. Bizony! Egy Ace Ventura jellegű felépítés lazán a történet egyik mellékszála lehet, amilyen állatvilág vár ránk a játékban. Akár tényleges kiskedvenc felderítő mellékküldetés, akár valami gyűjtögető tevékenység egyáltalán nem állna távol a Rockstartól. Jim Carrey az 1. részben a Miami Dolphins kabaladelfinjét, Hóphét kutatja, Vice City sportcsapatai nevében pedig vannak mambák és karibi manátuszok, bár mind a Mambas, mind a Manatees amerikai focicsapat, szóval úgy látszik két Dolphins helyettes lesz, nem tudom miként oldják meg. A dolog azért sem feltétlen távoli, mert a GTA Online nem egész másfél éve rendelkezik az univerzum Ace Ventura ruhájával, ami a két film főoutfitjét kombinálja, s állatok letotózásával kaparinthatjuk meg.

A Minden héten háború is erről a teamről szól, de Oliver Stone stábja cápákra cserélte a delfineket a jogok miatt, továbbá ha Miami és sport kiindulás, akkor ott a Nagypályások sorozat, ahol Dwayne Johnson visszavonult NFL játékosként menedzserkedik. Mindkét példa tartalmazza a város éjszakai életvitelét, amely láthatóan igen kiemelt szerephez jut a játékban, s mivel a bulikkal könnyen járnak arrafelé drogok is, nem kell meglepődjünk, ha netán egy lecsúszott vagy frissen felkapott sportoló szembejönne velünk, s mesél valami olyasmit, ami a filmben vagy a sorozatban így-úgy megtörtént. Mondjuk egy kocsi szétfűrészelése?

Vice City, a Bűn Városa

Ha Bonnie és Clyde a főhőspár alapja, akkor a történet jelentős részét rablások fogják kiadni, de a Floridában játszódó heistfilmeket nem hiába nehéz felsorolnunk, nem jönnek maguktól. Semmi jel nem utal arra, hogy karácsony körül zajlódna a GTA VI cselekménye, azonban az Online szekció bizonyára követni fogja a jól megszokott jelenlegi rendszert és megtartja az év ünnepeit. Így aztán a multiplayer egyik időszakos, minden évben 2-4 hétig élő eventje lehet egy olyasmi plázaheist, amit mikulásnak öltözve hajtunk végre. A Tapló télapó ugyan csak a nyitánya utáni pici jelenetsorban játszódik Miamiban és 15 perc után helyszínt vált, ráadásul ott „csak” egy villát látunk kirámolni, a Rockstar a karácsonyi (halloweeni, valentin napi, stb.) ötleteivel általában túlmutat játszóterünk valódi megfelelőjén (nem mindig), s eleddig se plázabalhé, se mikulás nem volt a repertoárjukban. Talán jövő decemberben?

Arra azonban lehet számítani, hogy a San Andreas után visszatér a kondizás lehetősége, s nem csak Vice Beach szabad ege alatt, hanem rendes teremben/boxklubban is. Ha Miami és gyúrás, akkor felsejlik a Sun Gym banda a ’90-es évekből, Griga Ferenc és barátnője, Furton Krisztina gyilkosai. Az izomagyú triót Michael Bay adaptálta nagyvászonra a Pain & Gain képében, Mark Wahlberg, Dwayne Johnson és Anthony Mackie által. A gyilkosság mellett számos egyéb bűntettet is végrehajtottak a pénzt hajszolva, így mind rájuk, mind termükre visszautalhat a GTA következő része, hisz a bírósági lajstromban a törvényszegések között a „Grand Theft Auto” címke is szerepel (anti)hőseinknél. Bay hozta magával ide is a reptér melletti feliratot, sőt, az szintén megtalálható következő alanyunkban.

A GTA szerves részei a bandaháborúk. Az általában bevándorló kisebbségek nézeteltéréseit nem csak kívülről szoktuk figyelni. A Vice City Little Havanna és Little Haiti, két valódi kerület összetűzését választotta, ám a haitiak annyira balhéztak ábrázolásuk miatt, hogy utólag a későbbi megjelenések szövegéből kivágták nevüket. A leakekből tudjuk, hogy a két negyed a VI-ban megtalálható lesz, azonban akad még egy jelentős csoport, akiket a GTA eddig csak Liberty City kapcsán használt. Miamiban található ugyanis New York után a 2. legnagyobb jamaikai közösség az USÁ-ban, akik ráadásul híresek arról, hogy a bűnözésben mozognak. Róluk szól a Gengszterképző, főszerepben Bob Marley 11 gyerekének egyikével. Van népszerű jamaikai GTA karakter, aki akár visszatérhetne…

A Rockstar többször merített az Elmore Leonard könyveiből készült filmekből. Van egy érdekesen felfűzhető nézési sorrendje a mikroverzum egyik szeletének, közepén azzal, ami minket érint. A 2013-as Született bűnözők bemutatja Samuel L. Jackson, Robert De Niro és Bridget Fonda karaktereinek előtörténetét Quentin Tarantino ’97-es Jackie Brownjából – bár teljes következetességet ne várjunk. A Jackie Brownból SLJ lakása visszaköszönt a GTA V-ben. Extra, hogy Sam szinkronizálta nagyszerűen a San Andreas egyik, némileg róla mintázott főgonoszát. Jackson másik karakterként, Michael Keaton ügynöke viszont teljes pompájában tűnik fel egy cameóra a ’98-as Mint a kámforban, s itt kell megálljunk.

Steven Soderbergh alkotásának főhősét George Clooney alakítja, aki amolyan silent & sneaky módban közel 200 bankot rabolt ki fegyver nélkül. A sztori aztán Miamiból Detroitba vált, miközben Jennifer Lopez nyomozója próbálja elkapni a csábító szélhámost. Az egészből Clooney figurája emelhető ki, módszerei jó alapot adhatnak akkor, ha egy küldetés több változata közül a pacifistábbra voksolnánk. JLo karaktere később kapott egy teljesen Miami alapú spin-off évadot, amely itthon a Karen Sisco – Mint a kámfor címen futott, de már Carla Gugino címszereplésével, a trailerben a reptérsnittel. Apját az a Robert Forster örökölte, aki egy teljesen más fazonként villogott a Jackie Brownban. Tudom, kissé zavaros, de ezek alapvetően hasonló kapcsolódások, mint Tarantino és Robert Rodriguez közös világaiban, avagy Kevin Smith saját univerzumaiban, ahol sok a színészi átjárás más-más szerepekkel.

A 2012-es A törvény embere sorozat vitte tovább a fonalat, ennek egyik 3. évados epizódjában Gugino visszatért Karenként, a ’23-as feltámasztásba pedig Paul Calderón, aki a Mint a kámforból hozta vissza 25 év után karakterét. Ha viszont Soderbergh és egy rabló Clooney, akkor az Ocean’s trilógia ugrik be elsőre, amit érdekes mód a Rockstar eleddig igazán egyszer se gondolt újra, noha a SWAT helyett létező NOOSE-os ruhában kislisszanhattunk a GTA Online kaszinóheistja végén, szóval már felhasználtak egy ötletet onnan. Az igazi hitelességhez Las Venturas HD bemutatkozása kéne, de hát attól távol vagyunk…

A Mint a kámforban Karen apját az utánozhatatlan Dennis Farina formálta meg, aki 3 évvel előtte egy másik Leonard adaptációban, a fentiektől (tudtommal) különálló Szóljatok a köpcösnek!-ben játszott. John Travolta és Danny DeVito vezényletével ez Los Angeles-re és a filmipar szatírájára fókuszál, de Travolta, azaz Chili Palmer Miamiból származik, őt követi Farina, Ray Barboni maffiózója. Na, egy ilyesféle alak bármikor GTA pozitív. Örökérvényű egysorosa, amikor LA-ben beszáll a taxiba és leüvölti a sofőrt: „Miamiból jövök, b*ssza meg! Nekem akarja mutogatni az óceánt?” Amúgy a Szóljatok a köpcösnek! alapvetése a GTA V szerves része, a bűnözőből lett producer fontos elemmé válik, ráadásul a stúdiófőnök irodája lazán hasonlít arra, amely a Gene Hackman által játszott arcé, és ahol pont Farina veri szét.

Farina a Blöffben kb. ugyanezt a fazont testesíti meg (LONDON!). Kabalaszínésze volt Michael Mann-nek, hisz a Miami Vice kevés visszatérő ellenlábasának egyikét osztotta rá a sorozatban, ahogy a Krimisztori főszerepét is. Mann meg a GTA számára kabala és a jelek szerint a IV és az V után ismét lejátszhatjuk a Szemtől szemben bankrablását. A célpont egy, a valóságban Santanderként üzemelő fiók, a trailerben Luciáékat látjuk serényen intézkedni, de ami igazán a filmklasszikusra hajaz, az a Raul Bautista nevű, kőprofi veterán rablóhoz kiadott néma rövid klip, mely már az utcai lövöldözés részét tárja fel a küldetésnek. Ez tűnik a leghűbb inkarnációnak Val Kilmer (akire Raul pláne hasonlít) golyózáporából. A GTA IV-ben a bankon belüli rész hiteles, de a New York / Liberty City környezetben a menekülés kis utcákban, sikátorokon és a metrón át történik; a GTA V idevágó küldije pedig a Die Hard 3 aranyrablásaként indul, hogy aztán a futási helyszín maga a filmben látott utca legyen, de másmilyen intenzitással és mozgással. Most mind bent, mind kint stimmelni látszik a dolog. Bautista a trailerben nem teszi tiszteletét, de a weblap alapján fontos fickó lesz, ihletődve Robert De Niróból is, akinek külsejét és stílusát a GTA V-ben Michaellel idézték meg.

Egy kis zenei kitérő

Mann kapcsán tudok átkötni egy teljesen saját spekulációra a játék zenei világát illetően. A GTA V használt először jelentős mennyiségű szerzett score-t, amelynek több zeneszerzője is volt, de a Tangerine Dream által írt dallamok kiemelkedtek az összképből. A Rockstar külön kérésére két korábbi filmzenéjüket utánozták le, a Kockázatos üzletét és ami fontosabb, Mann 1981-es Az erőszak utcáihoz írt munkájukat, melyből több tételt konkrétan sample-ként használtak. Az alkotás már megalapozott a Szemtől szembennek is…

Távolról indítottam, de a GTA VI új előzetesének elején több zene kúszik be 1-2mp erejéig, egyik ezek közül a Wang Chungtól az „Everybody Have Fun Tonight”. Micsoda véletlen, nekik is van filmzenei múltjuk! Az Élni és meghalni Los Angeles-ben aláfestéséért feleltek, melynek instrumentális részei kb. félúton vannak a Tangerine Dream és Harold Faltermeyer (Beverly Hills-i zsaru 1-2, Top Gun, Tango és Cash) szerzeményei között. Ha ilyesmi lenne a Rockstar koncepciója az akciómuzsikákkal, sokan nem bánnánk. A Wang Chung aktív, ők maguk is jöhetnek. A TD röviddel a megjelenés előtt lett bejelentve, bőven felvételeik után.

Mielőtt az utolsó nagyblokkhoz érünk, egy gyors funfactet még ejtek zenei fronton: az új nagy Spotify sláger, a „Hot Together” egy évvel kijövetele után tudjátok hol szólt? Az Űrgolyhókban! Érdekes, hogy a Vice City freemode-ja során a híres Malibu Club repertoárján 3 előadó szerepelt, s mind a Wang Chung (akár score-juk előtt a IV-ben a TD… sok a párhuzam), mind a The Pointer Sisters köztük volt. Készülhet a Go West is a VI-ra?

Egészséges erotika

Az utolsó, mindenhonnan átjövő aspektus, amire nem soroltam még filmeket, az a kézzel tapintható erotika, ami átjárja a játékot. Nem csak azért, mert Lucia és Jason ágyjeleneteiből talán több lesz, mint Hunyadiban a villantás, hanem mert egyszerűen mindenki kanosnak tűnik Leonida államában. Legyen az fiatal, vagy öreg, nem számít. Utóbbi kapcsán most egy meglehetősen kétes megítélésű címet hozok, de mivel biztos vagyok benne, hogy valami perverz nyugdíjassal előáll a Rockstar, hát nézhetünk ilyet is, ha akarunk… a Nagyfater elszabadul ugyanis épp Daytonában játszódik. Robert De Niro és Zac Efron többször előkerültek fent (utóbbi csak közvetve Ted Bundyval), csapjuk még ide Aubrey Plazát és megvagyunk. Igen, a humor prosztó, de mi ez, ha nem GTA kompatibilis hülyeség?

Fülledt erotikából szintén akad Miami elővárosában, bár azt nehéz megtippelni, hogy Lucia és Jason esetleg részese lesz-e egy édeshármasnak, pedig annak generációkat meghatározó agglomerációs képviselője van a filmvilágból. A Vad vágyak némely jeleneteinél bizonyára sokak VHS szalagja elhasználtabb volt a kazetta többi részénél, hála Denise Richards, Neve Campbell és Matt Dillon hancúrozásának. Nagyon érdekes kérdés, hogy a Rockstar ezúttal miképp áll majd az explicitebb szexualitáshoz, a hírhedt Hot Coffee fiaskó után ez nekik különösen óvatos tereppé vált, de basszus, Lucia egy tüzes latina, szóval nem egyszerű megmondani, milyen irány mellett dönt a fejlesztőcsapat. A játékhoz járó 18-as karikán fel van tűntetve a szexuális tartalom, de hát sokunk kisgyerekként kezdte a GTÁ-t…

Találgatások helyett konkrétumokra szintén támaszkodhatunk, ezúttal nem(!) a férfiakat megcélozva. Az egyik Port Gellhornt ábrázoló screenshot egy erotikus klubot ábrázol, ahol egy plakát szerint chippendale showt is nézhetünk. Ilyen még nem volt a sorozat történetében, de hát 3D-s női főhős se sztorimódban. Évtizedekig csak a lányok voltak lengén öltözve, most viszont nekik kedvezve jönnek a srácok. Nemár, hogy Luciával csak nők közé mehessünk szórakozni! Ennek kapcsán ismét bekopogtatunk Steven Soderbergh filmográfiájához és előhúzhatjuk a Magic Mike-ot, hisz Channing Tatum Floridából előbb más államokba, majd Londonba tette át táncainak színhelyét. Egy Magic Mike utalás nem lenne több a megnézhető műsornál, vagy csak egy NPC-nél, de mivel fixen lesznek fiútáncosok, magas a laszti.

Egyéb szürkezónák

Ha már annyit használtam a NPC rövidítést, nem lehet kihagyni a Free Guy-t Ryan Reynolds és Shawn Levy tálalásában, ami egy megtestesült GTA Online film a Fortnite-tal keverve. Az öntudatra ébredő NPC a fejlődő AI korában egy új – ijesztő? – réteget ad a vígjátéknak, pláne ha arra gondolunk, hogy a Rockstar a covid elején szabadalmaztatott egy olyan mesterséges intelligenciát, ami direkt az NPC-k megokosítását tűzte ki célul. Más köze a Free Guy-nak nem igen lehet konkrétan a GTA VI-hoz, az egész sorozat műfaját és jellegzetes elemeit parodizálja ki, ám az ilyenekre vissza szokott szólni valamiképp a skót fejlesztőgárda, úgyhogy izgatottan várhatjuk lépésüket. A gyengébb darabokkal előrukkoló, őket kifigurázó konkurenciára rendre szerettek reflektálni, de ez most más szitu.

Van két ikonikus floridai helyszín, amik a 2022-es szivárgásoknak hála úgy fest, a játék részeit fogják képezni, de hivatalos megerősítés még nem jött, s ha végül tényleg bejárhatjuk megfelelőiket, filmes szempontból hiába kihasznált mindkettő, nem lehet igazán hangolódni rájuk. Az egyik a már említett Daytona International Speedway, amelyet legközelebb Brad Pitt F1 filmjének elején nézhetünk mozivásznon, de másik pályán forgatva megjelent a Ford v Ferrariban, egy erősen fikcionizált verzióját pedig láthattuk a Verdák 3-ban.

A NASCAR legnagyobb versenyét szezonnyitóként futják egy héttel a Super Bowl után, ezt akarja mindenki megnyerni, így a Mint a villám csúcspontja szintén ide vezet. Tom Cruise és Tony Scott autós Top Gunjára már kaptunk easter egg-geket a GTA Online-ban, amikor bejött több, a filmet megidéző festéssel az akkori korszak Chevyjén alapuló NASCAR verda. A Vice City óta a Hotring a játékbeli változata a bajnokságnak, s mivel a NASCAR szövetség Daytonában székel, lekövethetnék. Nemrég kaptunk a GTA Online-ba más Hotring járgányokat, amiből a pick-up hiteles az aktuális szabályrendszerre, talán nem véletlenül…

A NASCAR-on egy olyan franchise kapcsán, melynek egyik szava az Auto el lehet filózni, az utolsó helyszínünkön már nehezebb, ez pedig a Kennedy Űrközpont. A NASA karikatúrája eddig alig jelent meg a GTÁ-ban, így ez új terep, ha nem vágták ki 2022 óta, de nyilván nem kell egyből űrhajólopásra gondolni, noha a GTA V-höz készült ilyen mod. Az összes NASA filmet fel lehetne sorolni, de még az Apollo 10,5 se igazán találó a történelmi korszaka miatt, hiába mutatja be a létesítmény körüli életet. A Vice Cityben volt egy holdraszállás díszlet a filmstúdióban, szóval ha a Rockstar kitart amellett, hogy kamu a nagy lépés az emberiségnek, s csak megrendezték az egészet, akkor a Vigyél a holdra ideális Scarlett Johanssonnal és Channing Tatummal. Jason legjobb barátja összeesküvés hívő, akár Lester a GTA V-ben, vagy Peter Fonda hippije a San Andreas-ban, úgyhogy miért ne? Menő lenne úgy betörni a központba, hogy célunk bizalmas akták megszerzése, amikből kiderül, valóban csak eljátszották a landolást. Igaz, ez a barát, Cal tippre az UFO szálat fonja majd tovább, amely szinte minden évben kapott újabb réteget a GTA Online frissítéseivel.

Itt be kell hozzak egy közéleti dolgot. A GTA VI teasere valódi vírusvideók megidézésének gyűjteménye volt, aztán nem sokkal azután, hogy kijött, alien pánik tört ki Miamiban, megbénítva az egyik főutat egy plázából indulva a belváros szívében. Ez az a környék, ahol a régi városi versenypálya volt, s amely kimaradt a Vice Cityből anno, de most minden pompájával együtt érkezik. A kikötő, ahol Sonny lakott a Miami Vice sorozatban; a kosáraréna, a nemrég épült óriáskerék, a múzeum, a koncertterem, a park… a kiadott képen épp csak a plázát nem látni egyértelműen, de a pánik kifigurázásra bizton számíthatunk.

’80-as évek repeta?

Ezzel pedig filmajánló listánk végére, de nem utolsó sorába értünk. A ’80-as évekig direkt nem akartam visszamenni se valódi események ábrázolásában, se forgatási időkben (kivéve a Bonnie és Clyde-ot és a Miami Vice S1E9-et), hisz azt a korszakot duplán körbejárhattuk már a régebbi játékokkal, mégis van két cím, ami mellett nem mennék el. A Rendőrakadémia 5. része (Irány Miami Beach!) nem feltétlen kap hülye fakabátos kikacsintást, inkább ilyet:

Azonban Timothy Dalton második James Bond mozija, az 1989-es A magány ügynök már jobban belefér. A tipik drogbáró gonoszt alakító Robert Davi szinkronizált a Vice Cityben, a történet meg pont, hogy Miami Vice-ot idéz, semmint klasszik Bond kalandot. És hát van az a bizonyos cápás jelenet, amire az állatvilág éppúgy teret engedhet, mint a Ventura cuccoknak. James egy laza meghívást fogad el CIA-s barátja floridai esküvőjére, ám olyan ügybe keveredik, amiért az MI6-től is kilép, hogy intézkedni tudjon. 007-es referenciák ’99 óta vannak a GTÁ-kban, így nem feltétlen a helyszínhez illő darabot kell csak várni, az Online-ba is befért a ’77-es A kém, aki szeretett engem gonoszáról elnevezett tengeralattjáró Lotus megfelelő, vagy a ’74-es Az aranypisztolyos férfi címszereplő fegyvere, az aranypisztoly.

Persze még számos alkotás játszódik a legdélebbi államban, de próbáltam csak olyanokat hozni, amik nem teljesen elrugaszkodottak a Rockstar korábbi eseteit és a játékmechanikába való adaptálások lehetőségeit nézve. Írhattok kommentben kiegészítéseket! Mivel a zenei világ szintén kiemelt lesz, csak nem tudom kihagyni Will Smith-t. Az egyik alapdallamául szolgáló eredeti szám felcsendült már Vice City rádióhullámain, a Fever 105 csatornán.

Ha tehát a tervek megmaradnak és mindenki tartja dátumát, 2026 májusa olyan popkulturális titán lesz, amilyen még tán sose volt. Első hétvégéje a Bosszúállók: Ítéletnap premiere, amikor pedig 2019 után először lesz Star Wars a mozikban, az annak debütálása utáni kedden, 26-án ideális esetben már játszható lesz a Grand Theft Auto VI – bár ezt hisszük, ha látjuk. De ha így lesz (és nem PC-sek vagyunk), akkor nem semmi heteket élhetünk meg 1 év múlva… (Frissítés: pár nappal a cikk megjelenése után a Marvel döntötte végül a dominót és a Bosszúállók elköltözött decemberre. Mondjuk még a GTA is lehet tolva egyet a Rockstart ismerve.)

Addig pedig hangolódásképp lehet válogatni a fenti közel 50 cím közül, hogy kellően magunkévá tegyük a pálmafás óceánpart és társai által nyújtott életérzéseket. Ne feledjétek, minden megnézett film épp annak játékidejével hoz közelebb a naaagy megjelenéshez!

Hozzászólások

hozzászólás

Előző cikk Capcom Fighting Collection 2 – játékteszt
Következő cikk Frog Legs – játékteszt